КОЛЕГІЯ ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 28 лютого 2012 року N 2/2

Про заходи щодо визначення стандартів цифрового радіомовлення в Україні

Рішення введено в дію наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 5 березня 2012 року N 59 (Наказ N 59)

Заслухавши інформацію генерального директора Національної радіокомпанії України Аврахова Т. Г., колегія зазначає, що на сьогодні в Україні, на відміну від інтенсивного розвитку цифрового телебачення, практично не вживаються заходи для впровадження новітніх цифрових технологій розповсюдження радіопрограм.

Наявні діючі передавальні засоби в аналогових FM та CX діапазонах, на яких транслюються програми Українського радіо, дозволяють охопити не більше 15 відсотків населення України, мережа проводового мовлення невпинно скорочується і нині охоплює 16 відсотків населення України, радіочастотний ресурс популярного серед слухачів FM діапазону в аналоговій формі практично вичерпаний. Отже, рівень присутності державного радіомовлення в радіоефірі не відповідає потребам суспільства та не сприяє реалізації державної інформаційної політики.

Виходом із цієї ситуації є впровадження новітніх цифрових технологій розповсюдження радіопрограм, спираючись на світовий досвід та існуючі європейські стандарти радіомовлення.

Колегія зазначає, що, починаючи з 1995 року, в світі інтенсивно впроваджуються новітні технології цифрового радіомовлення за стандартами DAB, DRM та HD-Radio. Кожен із них має як свої переваги, так і недоліки.

Найбільш розвинена і поширена в Європі на сьогодні технологія DAB (Digital Audio Broadcasting) забезпечує високу надійність мобільного прийому, можливість побудови одночастотної мережі розповсюдження сигналу та підтримується багатьма виробниками побутових приймачів. Однак, за технічною якістю мовлення ця технологія не має істотних переваг перед діючим аналоговим FM мовленням, і тому його впровадження в Україні на даний час не вбачається істотно вмотивованим.

Технологія DRM може використовуватися в усіх радіочастотних діапазонах та забезпечує кращу якість прийому. Однак, на сьогодні практично відсутні доступні за ціною побутові приймачі, і як засвідчує практика використання технології DRM в мегаполісах, пристрої цього стандарту критичні до індустріальних завад.

Ще однією цифровою радіотехнологією є система HD-Radio, яка дозволяє передавати як аналоговий, так і цифровий сигнал на одній радіочастоті. Це створює умови відносно безболісного гармонійного переходу від аналогового до цифрового радіомовлення з використанням спільних гібридних передавальних засобів та антен у перехідний період. До того ж, ця технологія є енергоефективною і дозволяє при меншій потужності покривати таку ж територію, ніж більш потужний аналоговий радіосигнал. На сьогодні ринок побутової апаратури насичений достатньою кількістю недорогих приймачів.

Однак, цей стандарт є приватною розробкою, його впровадження вимагає перерозподілу частотного ресурсу і застосовується він переважно поза межами Європи.

Проблемою впровадження нових цифрових технологій радіомовлення в Україні є відсутність відповідної нормативно-технічної бази та заінтересованості у розвитку цифрових технологій розповсюдження радіопрограм приватних радіоорганізацій, які використовують значний радіочастотний ресурс в FM діапазоні. Зазначене не дозволяє сформувати стратегію розвитку радіомовлення України і відповідно до неї розпочати роботи з модернізації і розбудови сучасних радіомереж. Отже, першочерговим завданням є визначення стандартів цифрового радіомовлення з урахуванням якомога повнішого задоволення попиту слухачів на недорогі та якісні приймальні пристрої.

З метою визначення шляхів впровадження сучасних цифрових радіомовних технологій в Україні колегія ухвалила:

1. Інформацію щодо визначення стандартів цифрового радіомовлення в України взяти до відома.

2. Департаменту телебачення і радіомовлення (Абрамов С. О.):

2.1. Підготувати до 15 березня 2012 року звернення до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо необхідності прискорення роботи із визначення стандартів цифрового радіомовлення.

2.2. Внести пропозиції щодо організації проведення за участю представників заінтересованих органів влади та мовних радіоорганізацій круглого столу на тему визначення цифрових стандартів радіомовлення для України з урахуванням світового досвіду та проведених ДП "Український науково-дослідний інститут радіомовлення і телебачення" науково-дослідних робіт.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Голови Держкомтелерадіо України Кравченка Д. В.

 

Голова колегії

О. В. Курдінович

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали