ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 10 жовтня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Тітова Ю. Г., суддів - Барбари В. П., Берднік І. С., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Короткевича М. Є., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Терлецького О. О., Шицького І. Б., Яреми А. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Південної митниці Державної митної служби України (далі - Митниця) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити митне оформлення автомобілів, встановив:

У липні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Митниці, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача, що полягали у відмові здійснити митне оформлення автомобіля ЗІЛ-4107 (1987 р. в. за ПТС НОМЕР_1, шасі-НОМЕР_4, кузов-НОМЕР_4, двигун НОМЕР_2) (далі - ЗІЛ-4107) та автомобіля ЗІЛ-115А (41042, 1981 р. в. за ПТС НОМЕР_3, шасі-НОМЕР_5, кузов-НОМЕР_5, двигун-НОМЕР_6) (далі - ЗІЛ-115А) як колекційних за кодом УКТЗЕД 9705 00 00 та просив зобов'язати відповідача здійснити митне оформлення зазначених автомобілів за цим кодом.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 року, залишеною без змін ухвалами Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2009 року та Вищого адміністративного суду України від 18 січня 2011 року (Ухвала N К-29331/09), позов задоволено.

У заяві про перегляд ухвали суду касаційної інстанції з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), Митниця просить ухвалу Вищого адміністративного суду України від 18 січня 2011 року (Ухвала N К-29331/09) скасувати, справу передати на новий розгляд до цього ж суду. На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї ж самої норми права, відповідач надав ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17 січня 2007 року у справі за позовом дочірнього підприємства "Алко Інвест Україна" до Подільської регіональної митниці Державної митної служби України про визнання недійсним рішення про визначення коду товару та постанову Вищого адміністративного суду України від 6 вересня 2006 року у справі за позовом ТОВ "Агропродукт" до Східної регіональної митниці Державної митної служби України про визнання недійсним рішення про визначення коду товару та зобов'язання провести митне оформлення вантажу.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 квітня 2011 року справу допущено для перегляду Верховним Судом України.

Перевіривши наведені у заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з такого.

У справі, що переглядається, Вищий адміністративний суд України, погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, виходив із того, що надані позивачем документи, зокрема висновки науково-технічної та мистецтвознавчої експертиз, проведених позивачем за вимогою митних органів, підтверджують відсутність обставин, які перешкоджали відповідачу віднести автомобілі ЗІЛ-4107 та ЗІЛ-115А як предмети, які представляють колекційну цінність і можуть бути ввезені в Україну з метою створення експозиції раритетних автомобілів, до товарної підкатегорії 9705 00 00 за УКТЗЕД, та здійснити їх подальше митне оформлення за цим кодом. Тому дії Митниці, які полягали у відмові здійснити митне оформлення транспортних засобів за кодом, зазначеним позивачем, є неправомірними.

Мотивуючи доводи заяви про перегляд судового рішення, Митниця зазначила, що суди при розгляді цієї справи не надали належної оцінки висновкам експертів, якими позивач обґрунтував свої вимоги, взявши їх за основу ухваленого рішення, чим порушили вимоги статей 82, 86 КАС про необхідність оцінки доказів в їх сукупності, оскільки ніякі докази для суду не мають наперед встановленої сили. При цьому на обґрунтування заяви Митниця надала судові рішення у справах з подібним предметом спору, за результатами розгляду яких касаційний суд у зв'язку з порушенням зазначених процесуальних норм скасував рішення судів попередніх інстанцій.

Викладене свідчить, що Митниця у своїй заяві фактично ставить питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом процесуальних норм права.

За правилами чинного КАС Верховий Суд України позбавлений можливості усунути розбіжності у застосуванні норм процесуального права, які призвели до ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, оскільки відповідно до його статті 235 Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановленому цим Кодексом.

Враховуючи, що обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, у задоволенні заяви Митниці слід відмовити.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви Південної митниці Державної митної служби України відмовити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

Ю. Г. Тітов

Судді:

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

С. М. Вус

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

Л. І. Григор'єва

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

М. Р. Кліменко

 

М. Є. Короткевич

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

В. В. Онопенко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

В. Ф. Пивовар

 

П. П. Пилипчук

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

А. І. Редька

 

Я. М. Романюк

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

О. О. Терлецький

 

І. Б. Шицький

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали