ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 8 вересня 2010 року

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Патрюка М. В., суддів - Жайворонок Т. Є., Лященко Н. П., Мазурка В. А., Перепічая В. С., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства (далі - ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ") про зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ" на рішення Яворівського районного суду Львівської області від 10 листопада 2008 року та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 28 вересня 2009 року, встановила:

У жовтні 2008 року ОСОБА_6 звернулася до суду з позовом до ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ" про зобов'язання вчинити певні дії, зазначаючи, що вона є співвласником квартири АДРЕСА_1. Позивачка вирішила встановити автономне опалення у квартирі, для чого звернулась до виконавчого комітету Новояворівської міської ради Донецької області та 13 квітня 2007 року отримала дозвіл на відключення квартири від централізованого опалення, однак відповідач на її письмове звернення відмовив їй у наданні технічних умов на відключення квартири.

Вважаючи таку відмову неправомірною, позивачка просила зобов'язати відповідача надати технічні умови для відключення квартири від централізованого опалення.

Рішенням Яворівського районного суду Львівської області від 10 листопада 2008 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Львівської області від 28 вересня 2009 року, позов ОСОБА_6 задоволено. Зобов'язано ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ" видати ОСОБА_6 технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення.

У касаційній скарзі ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ" просить скасувати ухвалені судові рішення, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, й ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_6 відмовити.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Задовольняючи позов ОСОБА_6, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, що рішення про відключення квартири позивачки від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води було прийнято компетентним органом до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України N 1268 від 31 жовтня 2007 року, якою було змінено підстави для надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення та передбачено надання такого дозволу на будинок у цілому, а не на кожну квартиру окремо, а тому відповідач зобов'язаний видати позивачці технічні умови.

Проте з такими висновками судів погодитись не можна.

Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 (далі - Правила), які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Згідно з п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

У п. 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за N 1478/11758, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Судом установлено, що позивачка є співвласником квартири АДРЕСА_1. Рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії від 13 квітня 2007 року позивачці надано перелік організацій, до яких їй слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання.

Однак суд у порушення вимог ст. 213 ЦПК України зазначених обставин справи та положень закону не врахував, належної оцінки тому факту, що об'єктом відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води є не весь багатоквартирний будинок, а лише належна в ньому квартира позивачки, так само як і умові, за наявності якої комісія дозволила відключити її від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, не дав і дійшов передчасного висновку про те, що за наявності такого рішення відповідач зобов'язаний видати позивачці технічні умови на відключення її квартири від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води.

Крім того, у порушення вимог ст. 212 ЦПК України суд не дав оцінки та не відобразив у рішенні мотивів відмови в прийнятті посилань відповідача на те, що відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води можливе лише в тому разі, коли таке рішення підтримують усі власники та наймачі квартир багатоквартирного будинку.

Апеляційний суд, залишаючи рішення суду першої інстанції без змін, на зазначені порушення уваги не звернув.

З огляду на викладене судові рішення не можна визнати законними та обґрунтованими й вони підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ" задовольнити частково.

Рішення Яворівського районного суду Львівської області від 10 листопада 2008 року та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 28 вересня 2009 року скасувати.

Справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. В. Патрюк

Судді:

Т. Є. Жайворонок

 

Н. П. Лященко

 

В. А. Мазурок

 

В. С. Перепічай

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали