ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

19.05.2011 р.

N К-35977/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів: Ситникова О. Ф., Мироненка О. В., Мороз Л. Л., Смоковича М. І., Чумаченко Т. А. розглянула в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жданівського міського суду Донецької області від 16 липня 2010 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Жданівка Донецької області про зобов'язання призначити щомісячну страхову виплату та одноразову страхову виплату у зв'язку з втратою працездатності, встановила:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Жданівка Донецької області про зобов'язання призначити щомісячну страхову виплату та одноразову страхову виплату у зв'язку з втратою працездатності.

Постановою Жданівського міського суду Донецької області від 16 липня 2010 року, залишеною без змін, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року рішення суду першої інстанції змінено, мотивуючу частину рішення викладено в новій редакції.

Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, ОСОБА_1 подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач на підставі висновку МСЕК N 030767 від 08.11.2004 визнаний інвалідом другої групи з втратою працездатності 80 %.

Перебував у трудових відносинах з шахтою ім. Г. Г. Капустіна виробничого об'єднання "Лісічанськуголь" з 21.05.84 по 18.01.88 і за ст. 38 КЗпП України був звільнений у зв'язку зі зміною місця проживання.

В період з 14.01.87 по 02.04.87, у період військових зборів, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в зв'язку з чим йому встановлена 3 група інвалідності.

Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний призначити йому щомісячну страхову виплату та одноразову страхову виплату у зв'язку з втратою працездатності.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції мотивував рішення тим, що захворювання, яке отримав ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків, а також фізичним чи психічним впливом небезпечних або шкідливих умов праці на підприємстві шахта ім. Г. Г. Капустіна виробничого об'єднання "Лісічанськуголь".

Суд апеляційної інстанції погодився з судом першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, проте з інших мотивів.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, зважаючи на наступне.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Одночасно колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що позивач звернувся з позовом до неналежного відповідача.

Оскільки відповідно до ч. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, суд може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем.

Позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, та згода на його заміну ним надана не була.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст. ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

Керуючись ст. 220, 2201, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, постанову Жданівського міського суду Донецької області від 16 липня 2010 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

 

Суддя

Л. Л. Мороз

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали