ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

20.01.2011 р.

N К-19188/08


Постанову скасовано(згідно з постановою Верховного Суду України від 16 січня 2012 року) (Постанова N 21-186а11)

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Співака В. І., суддів: Білуги С. В., Загороднього А. Ф, Заїки М. М., Липського Д. В., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 18.06.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2008 по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: управління Служби безпеки України в Сумській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, встановила:

У березні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: управління Служби безпеки України в Сумській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 18.06.2008 позов ОСОБА_1 було задоволено. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що виразилися у невиплаті пенсії в розмірі, призначеному управлінням Служби безпеки України в Сумській області та зазначеному в протоколі про призначення пенсії за вислугу років від 08.11.2007. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснювати виплату ОСОБА_1 щомісяця пенсію в розмірі, зазначеному в протоколі про призначення пенсії за вислугу років від 08.11.2007 та відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити виплату ОСОБА_1 коштів недоотриманої пенсії в розмірі різниці між пенсією, яку він повинен отримувати, відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та фактично отриманою, з моменту його звільнення з військової служби з запас з 16.12.2006 і до моменту отримання ним пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2008 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишено без задоволення, а постанову Зарічного районного суду м. Суми від 18.06.2008 без змін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Зарічного районного суду м. Суми від 18.06.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2008 скасувати, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.92 N 2262-XII (далі - Закон N 2262-XII), у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислювалися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

У частині 1 статті 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 N 489-V (далі - Закон N 489-V) встановлено, що звільненим у 2006 - 2007 роках особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та членам їх сімей до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому при обчисленні пенсій у розрахунок грошового забезпечення не включаються щомісячні надбавки (доплати), встановлені особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі.

Пунктом 25 статті 71 Закону N 489-V дію частини 3 статті 43 Закону N 2262-XII зупинено на 2007 рік.

Водночас установлений у статті 37 Закону N 489-V порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців і вимоги пункту 25 статті 71 цього ж Закону щодо зупинення на 2007 рік дії частини 3 статті 43 Закону N 2262-XII не були скасовані, а тому підлягали застосуванню.

На думку колегії суддів, суб'єкт владних повноважень, вирішуючи у 2007 році питання про призначення й обчислення пенсії позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права, касаційна скарга підлягає задоволенню, рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 18.06.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: управління Служби безпеки України в Сумській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: управління Служби безпеки України в Сумській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відмовити повністю.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

В. І. Співак

Судді:

С. В. Білуга

 

А. Ф. Загородній

 

М. М. Заїка

 

Д. В. Липський

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали