ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 21 березня 2012 року

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого Кривенка В. В., суддів: Гусака М. Б., Коротких О. А., Кривенди О. В., Маринченка В. Л., Панталієнка П. В., Прокопенка О. Б., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБИ_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька (далі - управління ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, встановила:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати неправомірними дії управління ПФУ щодо перерахунку йому пенсії з 1 листопада 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, та зобов'язати зазначене управління здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначеного показника за 2008 рік.

На обґрунтування позовних вимог послався на те, що відповідно до положень статей 40 та 42 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) при здійсненні перерахунку пенсії йому як працюючому пенсіонеру має бути враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік.

Суди встановили, що ОСОБА_1 отримує пенсію і продовжує працювати. Управління ПФУ перерахувало позивачу пенсію з 1 листопада 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, тобто за календарний рік, який передував року звернення позивача за призначенням пенсії.

Київський районний суд м. Донецька постановою від 3 грудня 2010 року позовні вимоги задовольнив.

Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 29 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 листопада 2011 року (Ухвала N К/9991/44421/11), постанову суду першої інстанції скасував, у задоволенні позовних вимог відмовив.

Залишаючи без змін постанову суду апеляційної інстанції, Вищий адміністративний суд України виходив із того, що згідно з частиною четвертою статті 42 Закону N 1058-IV в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсії позивачу як працюючому пенсіонеру повинен здійснюватись із заробітної плати (доходу), з якої було обчислено пенсію, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, є величиною постійною і незмінною, а тому не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії.

У заяві про перегляд судового рішення Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, ОСОБА_1 зазначає, що в доданій до неї ухвалі суду касаційної інстанції від 30 березня 2011 року по-іншому, ніж в оскаржуваній ухвалі, застосовано положення статей 40 та 42 Закону N 1058-IV. Просить ухвалу Вищого адміністративного суду України від 3 листопада 2011 року (Ухвала N К/9991/44421/11) скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Колегія суддів вважає, що заява ОСОБИ_1 не підлягає задоволенню з таких підстав.

Вищий адміністративний суд України, допускаючи справу до провадження, виходив із того, що в доданій до заяви ухвалі суду касаційної інстанції від 30 березня 2011 року по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосовано положення статей 40 та 42 Закону N 1058-IV.

У справі, рішення суду касаційної інстанції в якій додано до заяви, суд дійшов висновку, що відповідно до частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV при здійсненні перерахунку пенсії застрахованій особі, яка після призначення пенсії продовжувала працювати, застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, який передує року звернення за перерахунком пенсії.

Натомість у справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України дійшов іншого висновку та зазначив в оскаржуваній ухвалі, що при здійсненні такого перерахунку застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, який передує року звернення за призначенням пенсії.

Аналіз наведених судових рішень суду касаційної інстанції дає підстави вважати, що цей суд неоднаково застосував зазначені норми права.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах, колегія суддів виходить із такого.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.

Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

За змістом частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону N 1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)) показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.

З огляду на викладене під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

За таких обставин у справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України правильно застосував норми матеріального права, тому підстав для задоволення заяви ОСОБИ_1 немає.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:

У задоволенні заяви ОСОБИ_1 відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

В. В. Кривенко

Судді:

М. Б. Гусак

 

О. А. Коротких

 

О. В. Кривенда

 

В. Л. Маринченко

 

П. В. Панталієнко

 

О. Б. Прокопенко

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали