ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

04.06.2013 р.

N К/9991/79855/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючого, судді - Тракало В. В., суддів: Іваненко Я. Л., Мойсюка М. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_4, управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 15 червня 2009 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, встановила:

У травні 2009 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача. Просив визнати неправомірними дії управління ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-XII), зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з дати набрання чинності Законом України від 5 жовтня 2006 року N 231-V "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити заборгованість.

Шевченківський районний суд м. Чернівців постановою від 15 червня 2009 року в задоволенні позову відмовив через необґрунтованість його пред'явлення та пропуск строку, встановленого для звернення до адміністративного суду.

Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 28 грудня 2010 року рішення суду першої інстанції скасував та прийняв нове - про часткове задоволення позовних вимог: визнав неправомірними дії управління ПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_4 державної та додаткової пенсій згідно зі статтями 50, 54 Закону N 796-XII виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу зазначених пенсій відповідно до зазначених норм за період із 22 травня 2008 року по 13 травня 2009 року.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 10 квітня 2012 року (Ухвала N К/9991/2927/11) залишив без змін постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року.

Постановою Верховного Суду України від 11 грудня 2012 року (Постанова N 21-393а12) скасована ухвала Вищого адміністративного суду України від 10 квітня 2012 року (Ухвала N К/9991/2927/11) та справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії направлено до суду касаційної інстанції на новий розгляд.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а касаційна скарга відповідача? залишенню без задоволення з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З урахуванням вищевказаної норми, висновки і мотиви, з яких була скасована ухвала Вищого адміністративного суду України від 10 квітня 2012 року (Ухвала N К/9991/2927/11), є обов'язковими для суду касаційної інстанції при новому розгляді цієї справи.

Судами встановлено, що позивач є інвалідом II групи, внаслідок захворювання пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на пенсію відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону N 796-XII.

Статтею 49 Закону N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

В силу вимог частини першої статті 50 Закону N 796-XII особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

За змістом частини четвертої статті 54 Закону N 796-XII розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в усіх випадках не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною першою статті 28 Закону N 1058-IV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

1 січня 2008 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" (далі - Закон N 107-VI).

Положеннями пункту 28 розділу II Закону N 107-VI до статей 50, 54 та частини третьої статті 67 Закону N 796-XII були внесені зміни.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (далі - Рішення Конституційного Суду України) зазначені зміни визнав неконституційними.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, із втратою чинності положень зазначеного пункту розділу II Закону N 107-VI на підставі Рішення Конституційного Суду України позивач набув право, а відповідач - обов'язок провести перерахунок призначених пенсій в порядку, визначеному Законом N 796-XII.

Вирішуючи спір та ухвалюючи нове рішення про задоволення позовних вимог з 22 травня 2008 року по 13 травня 2009 року, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку в частині визначення кінцевої дати, до якої суб'єкт владних повноважень мав здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону.

Аналіз положень статей 50, 54 Закону N 796-XII не дає підстав для висновку про встановлення зазначеним Законом обмежень щодо періоду для призначення та виплати державної та додаткової пенсій у розмірах, передбачених цими нормами.

За таких обставин, постанова суду апеляційної інстанції не може залишатися без зміни.

За правилами статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці залишити без задоволення.

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року змінити, виключивши в абзаці другому резолютивної частини постанови слова "по 13 травня 2009 року".

В решті постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

В. В. Тракало

Судді:

Я. Л. Іваненко

 

М. І. Мойсюк
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково.
RSS канали