ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

16.09.2011 р.

Справа N 5005/1749/2011

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Т. Дроботової - головуючого, Н. Волковицької, Л. Рогач (за участю представників: прокурора - Ходаківського М. П.  (прокурор відділу Генеральної прокуратури України), позивача - не з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно), відповідача - ОСОБА_1, довіреність від 21.04.2011 р., ОСОБА_2, довіреність від 18.04.2011 р.), розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" на постанову від 20.06.2011 р. Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі N 5005/1749/2011 господарського суду Дніпропетровської області за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат", треті особи - Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція, Первинна організація профспілки відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат", профспілковий комітет, про звільнення ділянки та стягнення 71323,36 грн.

Ухвалою від 01.08.2011 р. колегію суддів Вищого господарського суду у складі: головуючий - Дроботова Т. Б., судді Гоголь Т. Г., Костенко Т. Ф., касаційна скарга була прийнята до провадження та призначена до розгляду на 30.08.2011 р.

У зв'язку з виходом з відпустки судді Рогач Л. І., у судовому засіданні 30.08.2011 р. колегією суддів у складі: головуючий - Дроботова Т. Т., судді Гоголь Т. Г., Рогач Л. І., утвореному розпорядженням Секретаря другої судової палати від 29.08.2011 р., продовжено строк та відкладено розгляд справи за клопотанням прокурора та відповідача на 13.09.2011 р.

13.09.2011 р. колегією суддів у складі: головуючий Дроботова Т. Б., судді - Волковицька Н. О., Рогач Л. І., утвореному розпорядженням Заступника секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України від 09.09.2011 р. оголошено перерву до 16.09.2011 р. з повідомленням присутніх у судовому засіданні представників сторін. Відводів складу суду представниками сторін не заявлялось.

Встановив:

Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення збитків, завданих безоплатним користуванням земельною ділянкою площею 1,6343 га, розташованої на території Покровської сільської ради у сумі 71323,36 грн., посилаючись на приписи статей 90, 116, 125, 157 Земельного кодексу України, статтю 224 Господарського кодексу України та статтю 228 Бюджетного кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної Нікопольською міжрайонною прокуратурою Дніпропетровської області було встановлено використання відповідачем земельної ділянки лісового фонду площею 1,6343 га для рекреаційного призначення розташованої на території Покровської сільської ради за відсутності правовстановлюючих документів.

Постановою Кабінету Міністрів України N 284 від 19.04.93 р. затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, відповідно до якої, за результатами перевірки комісією з визначення та відшкодування збитків було здійснено розрахунок збитків, розмір яких становить 71323,36 грн.

У відзиві на позовну заяву ВАТ "ОГЗК" просило відмовити у її задоволенні вказуючи на те, що прокурором не надано доказів на підтвердження самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки, а також безоплатного її використання відповідачем, а акт комісії щодо нарахування збитків не є таким документом в розумінні чинного законодавства.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2011 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Нікопольську об'єднану державну податкову інспекцію.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.04.2011 р. (суддя Первушин Ю. Ю.) позовні вимоги задоволені частково, зобов'язано ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,6343 га, розташовану на території Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку. При цьому, вказавши на нарахування збитків з порушенням вимог земельного законодавства.

Дніпропетровський апеляційний господарський суд прийнято до розгляду апеляційну скаргу ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат", а також апеляційну скаргу Первинної організації профспілки ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" профспілковий комітет, залучивши останню до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.06.2011 р. (судді: Логвиненко А. О., Головко В. Г., Стрелець Т. Г.)

- замінено ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" на процесуального правонаступника - ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат";

- рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.04.2011 р. змінено, позовні вимоги прокурора задоволені в повному обсязі, зобов'язано ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,6343 га, розташовану на території Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, стягнуто з ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" збитки в сумі 71 323,36 грн.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог.

ПАТ "ОГЗК" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати повністю, а рішення господарського суду Дніпропетровської області - скасувати в частині задоволення позовних вимог про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами норм матеріального та процесуального права.

Скаржник зазначає, що прокурором та позивачем не надано належних доказів щодо характеристики тієї земельної ділянки щодо якої заявлено позов, її розмір, місцезнаходження, період часу протягом якого вона використовується без належних правових підстав та інше, як не надано й інших документів на підтвердження позовних вимог.

На думку скаржника, висновок судів щодо здійснення безоплатного користування відповідачем земельною ділянкою не відповідає фактичним обставинам.

Заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення присутніх у судовому засіданні прокурора та представників відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи предметом спору у даній справі є вимога Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ВАТ "ОГЗК" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення збитків, завданих безоплатним користуванням земельною ділянкою площею 1,6343 га, розташованої на території Покровської сільської ради у сумі 71323,36 грн., посилаючись на приписи статей 90, 116, 125, 157 Земельного кодексу України, статтю 224 Господарського кодексу України, вказуючи на встановлення в ході перевірки факту використання відповідачем спірної земельної ділянки без правовстановлюючих документів, внаслідок чого завдано збитки, які розраховані на підставі Порядку визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 284 від 19.04.93 р.

Здійснюючи судовий розгляд справи судами було встановлено, що проведеною Нікопольською прокуратурою перевіркою дотримання вимог земельного законодавства встановлено факт користування ВАТ "ОГЗК" земельною ділянкою рекреаційного призначення площею 1,6343 га лісового фонду для розміщення бази відпочинку, розташованої на території Покровської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області без оформлення правовстановлюючих документів.

На підставі подання Нікопольського міжрайонного прокурора про усунення порушень земельного законодавства від 25.05.2010 р. N 3049 вих. 10 з вимогою вирішити питання про створення комісії щодо обстеження земель рекреаційного призначення та розрахунку збитків, завданих їх користуванням за відсутності правовстановлюючих документів, головою Нікопольської районної державної адміністрації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 р. N 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", керуючись статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" було прийнято розпорядження N 1067-р-10 від 29.12.2010 р. "Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків".

30.12.2010 р. за результатами засідання комісії щодо визначення та відшкодування збитків завданих ВАТ "ОГЗК" складено відповідний акт комісії щодо визначення збитків завданих ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" безоплатним користуванням земельною ділянкою 1,6343 га на території Покровської сільської ради від 30.12.2010 р., який був затверджений розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації N 1074-р-10 від 30.12.2010 р., зі змісту якого вбачається, що комісія, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.93 р. N 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" (із змінами), встановила розмір втрат бюджету завданих ВАТ "ОГЗК" внаслідок безоплатного користуванням земельною ділянкою площею 1,6343 га для рекреаційних цілей на території Покровської сільської ради за період з липня 2008 року по грудень 2010 р., який становить 71323,36 грн.

Згідно зі статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосфера, повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Статтею 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування та, зокрема, встановлено, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди землі (стаття 124 вказаного Кодексу).

За приписами статей 125, 126 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначені правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, та передбачено, що цей Закон спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля (преамбула Закону).

Згідно зі статтею 1 вказаного Закону, у якій міститься визначення термінів, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Статтею 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.

Судами під час розгляд справи встановлено використання відповідачем земельної ділянки за відсутності правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку.

Разом з цим, здійснюючи судовий розгляд справи в частині позовних вимог про стягнення збитків судам першої та апеляційної інстанції необхідно було, насамперед, з'ясувати питання щодо правової природи заявленої прокурором до стягнення суми, а саме правомірність здійснення розрахунку цієї суми відповідно до приписів Порядку визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 284 від 19.04.93 р., або на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. N 963, надати оцінку акта комісії з визначення та відшкодування збитків, створеної відповідно до розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації від 29.12.2010 р. N 1067-р-10 на підставі вимог постанови КМУ від 19.04.93 р. N 284, а також доводам щодо оскарження цього розпорядження N 1067-р-10 від 29.12.2010 р. у судовому порядку.

Беручи до уваги викладене та передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції судова колегія вважає, що рішення та постанова у даній справі підлягають скасуванню в частині стягнення збитків, з направлення справи на новий розгляд в цій частині до суду першої інстанції. В решті рішення та постанова підлягають залишенню без змін.

Керуючись статтями 43, 1117, пунктом 3 статті 1119, статтями 11110, 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, постановив:

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.06.2011 р. у справі N 5005/1749/2011 та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.04.2011 р. скасувати в частині позовних вимог про стягнення збитків в сумі 71323,36 грн., і в цій частині справу направити на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

Решту рішення та постанову залишити без змін.

Касаційну скаргу задовольнити частково.

 

Головуючий суддя

Т. Дроботова

Судді:

Н. Волковицька

 

Л. Рогач

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали