ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 16.05.2011 р. N 07/2/1-194вих-11

Протест на п. 3.3 Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПАУ від 25.01.2011 р. N 42

ГПУ проведено перевірку додержання вимог законодавства при адмініструванні та відшкодуванні ПДВ у ДПС України.

Установлено, що порядок визначення сум податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), врегульовано ст. 200 ПКУ. При цьому п. 200.19 ст. 200 ПКУ визначено перелік критеріїв, за умови відповідності яким платник ПДВ має право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування.

З метою визначення даних, на підставі яких повинно вирішуватись питання про наявність чи відсутність критеріїв, що дозволяють платнику автоматично отримати бюджетне відшкодування із ПДВ, 25.01.2011 р. наказом ДПАУ N 42 (Наказ N 42) затверджено Порядок визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ.

У пункті 3.3 Порядку (Наказ N 42) зазначено, що для визначення, чи здійснює платник податку операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних періодів (місяців) сукупно становить не менше 50 % загального обсягу поставок (для платників податків з квартальним звітним періодом - протягом попередніх чотирьох послідовних звітних податкових періодів)), не слід використовувати дані декларації з ПДВ з позначкою "До відома".

Указане положення суперечить вимогам законодавства, яке не передбачає можливості надавати прийнятим деклараціям такий статус: декларація повинна бути прийнята або не прийнята і тільки з підстав, визначених законодавством. Так, у п. 49.8 ст. 49 ПКУ зазначено, що прийняття податкової звітності є обов'язком органу ДПС. При цьому виключний перелік підстав для відмови у прийнятті податкової звітності визначено ст. 48, 49 ПКУ. Відмова у прийнятті податкової декларації з будь-яких інших причин забороняється (п. 49.10 ст. 49 ПКУ).

Таким чином, Податковий кодекс України, який регламентує порядок прийняття податкової звітності, зобов'язав працівників податкової служби або прийняти звітність платника, або відмовити в її прийомі з підстав та у строки, визначені законом. Будь-які інші дії під час прийому декларації, такі як надання статусу "До відома", ПКУ не передбачені.

Запровадження подібної практики призвело до того, що упродовж 2010 р. "До відома" прийнято 3513 декларацій з ПДВ із загальним обсягом поставки у сумі 4,4 млрд. грн., у 2011 р. - 285 декларацій із даного виду податку на суму 2,4 млрд. грн.

Крім того, у такий спосіб п. 3.3 Порядку (Наказ N 42) штучно обмежує коло платників, які мають право отримати автоматичне бюджетне відшкодування із ПДВ, що є втручанням у господарську діяльність і суперечить ст. 6 Господарського кодексу України.

Отже, п. 3.3 Порядку (Наказ N 42) визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, суперечить ст. 41 Конституції України, якою гарантується право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", пропоную:

Привести у відповідність до вимог ПКУ пункт 3.3 Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ (Наказ N 42), виключивши положення щодо невикористання даних декларації з ПДВ з позначкою "До відома".

Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду у десятиденний строк після його надходження.

Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомити Генеральну прокуратуру України.

 

Заступник Генерального
прокурора України

А. Пришко

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали