Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.

 

 

Щодо частих переривань електропостачання споживачів

 

 Відносини між громадянами (далі - споживачі електричної енергії) та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 3 Правил споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (Додаток 1 до Правил) і укладається на три роки.

Згідно з положеннями пункту 38 Правил, енергопостачальник зобов'язується забезпечувати надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензій та договором, надавати інформацію про послуги, пов'язані з електропостачанням, та про терміни обмежень і відключень, розглядати звернення та претензії споживача щодо надання послуг, пов'язаних з постачанням електричної енергії, та приймати з цього приводу рішення у терміни, передбачені законодавством; приймати письмові та усні повідомлення (у тому числі засобами зв'язку) споживачів щодо порушення електропостачання або порушення параметрів якості електричної енергії, а також вживати заходів до відновлення електропостачання та приведення показників якості у відповідність з вимогами нормативних документів.

Слід зазначити, що у договорі про користування електроенергією, укладеному із споживачем, визначена категорія надійності електропостачання струмоприймачів (пункт 2 Типового договору).

Як правило, електроустаткування населення заживлюється за III категорією, а об'єкти споживача, обладнані електроплитами, - II категорією.

Відповідно до § 19 глави 2 розділу 1 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ) для струмоприймачів II категорії при порушенні електропостачання від одного з джерел живлення допустимі перерви електропостачання на час, необхідний для включення резервного живлення діями чергового персоналу або виїзної оперативної бригади. Допускається живлення струмоприймачів II категорії по одній повітряній лінії (ПЛ), у тому числі з кабельною вставкою, якщо забезпечена можливість проведення аварійного ремонту цієї лінії за час не більше 1 доби.

Відповідно до § 20 глави 2 розділу 1 ПУЕ для струмоприймачів III категорії електропостачання може виконуватися від одного джерела живлення за умови, що перерви електропостачання, необхідні для ремонту або заміни пошкодженого елемента системи електропостачання, не перевищують 1 доби.

Додатково звертаємо увагу, що згідно з пунктом 34 Правил користування електричною енергією може бути тимчасово припинено у разі:

• проведення планових ремонтів електроустановок і електричних мереж;

• виникнення режимів, безпосередньо не пов'язаних з аварією, за яких провадиться обмеження відпуску електричної енергії та потужності.

Про тимчасове припинення постачання електричної енергії енергопостачальник повідомляє через засоби масової інформації не пізніше ніж за 10 днів.

Під час виникнення аварійних режимів енергопостачальник протягом 5 днів після виникнення аварії повинен повідомити споживачів про причини тимчасового припинення постачання електричної енергії.

У разі порушення енергопостачальником умов договору споживач викликає представника енергопостачальника для складання та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються терміни, види, відхилення показників з надання послуг тощо (форму типового акта-претензії наведено у додатку 2 до Правил).

Відповідно до пункту 50 Правил, акт-претензія складається споживачем та представником енергопостачальника і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника енергопостачальника протягом 3 днів з дня звернення у містах або 7 днів - у сільській місцевості споживач має право скласти акт-претензію у довільній формі. У разі відмови представника енергопостачальника від підписання акта, акт вважається дійсним, якщо його підписали не менше ніж три споживачі або споживач і виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоврядування.

Акт-претензія споживача подається енергопостачальнику, який у десятиденний термін усуває недоліки або надає споживачеві обґрунтовану відмову щодо задоволення його претензій (пункт 51 Правил).

Положеннями пункту 53 Правил визначено, якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди про користування електричною енергією, її оплату, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.

Додатково повідомляємо, положеннями статті 9 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює, в тому числі, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що відповідно до положень статті 4 Закону України "Про архітектурну діяльність", для створення об'єкта архітектури (зокрема, будинки та споруди) виконується комплекс робіт, який включає, зокрема, будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) та знесення об'єкта архітектури, архітектурно-будівельний контроль, технічний та авторський нагляди під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування та прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію.

У разі наявності проектної документації, відповідно до якої житловий будинок обладнаний стаціонарними електроустановками для приготування їжі, підігріву води, електроопалення, такий будинок слід вважати обладнаним зазначеним електроустаткуванням в установленому порядку.

Крім того, положеннями статті 5 Закону України "Про архітектурну діяльність" визначено, що розроблення проектів (проектування) об'єктів архітектури здійснюється на підставі вихідних даних на проектування, до яких належать:

• містобудівні умови і обмеження забудови відповідної земельної ділянки;

• технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури;

• завдання на проектування об'єкта архітектури.

Таким чином, у разі встановлення додаткового електрообладнання, що призведе до збільшення потужності, за необхідності має бути проведено реконструкцію зовнішніх мереж інженерного забезпечення об'єкта архітектури, яка здійснюється на підставі проекту, що розробляється згідно з технічними умовами електропередавальною організацією.

При цьому, видача технічних умов здійснюється на зовнішнє енергозабезпечення всього об'єкта архітектури.

Факт виконання технічних умов та монтажних робіт має бути підтверджено актом прийняття в експлуатацію в установленому порядку.

Враховуючи вищенаведене, така процедура обладнання об'єкта споживача електроопалювальними установками та електроплитами має бути такою:

1. Звернення до енергопостачальника і з'ясування необхідності збільшення потужності відносно зазначеної в договорі.

2. Якщо в результаті встановлення додаткового електрообладнання, збільшення загальної потужності частини приміщення об'єкта споживача відносно зазначеної в договорі не відбувається, енергопостачальник погоджує споживачу встановлення такого обладнання.

3. Якщо в результаті встановлення додаткового електрообладнання відбувається збільшення загальної потужності відносно зазначеної в договорі, споживач отримує завдання на проектування як вихідні дані на переобладнання об'єкта споживача та переобладнання внутрішньобудинкової мережі.

4. Споживач узгоджує завдання на проектування із енергопостачальником в частині потужності об'єкта споживача, обліку, установок релейного захисту. Під час узгодження від імені власника об'єкта архітектури споживач отримує технічні умови як вихідні дані на проектування переобладнання зовнішніх мереж, якщо виконання завдання на проектування матиме наслідком збільшення потужності об'єкта архітектури.

5. Якщо не спостерігається збільшення потужності всього об'єкта архітектури (будинку) в порівнянні із зазначеним в договорі про постачання електричної енергії із ЖЕО, технічні умови не видаються.

6. За вихідними даними проектується переобладнання внутрішньобудинкових мереж та/або мереж зовнішнього електрозабезпечення.

7. За проектом (проектами), узгодженими в установленому порядку, здійснюється реконструкція, переобладнання або будівництво об'єктів.

8. Проводиться введення в експлуатацію реконструйованих та/або побудованих об'єктів споживача.

9. Внесення змін до договору про користування електричною енергією.

При цьому, відповідно до частини першої статті 1.4 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309 (зі змінами), відпуск електроенергії населенню, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках), обладнаних в установленому порядку кухонними електроплитами, електроопалювальними установками (у тому числі у сільській місцевості), проводиться за тарифом 15,6 коп. за 1 кВт·год.

Лист від 11.12.2009 р. N 8159/11/17-09

Національна комісія регулювання електроенергетики України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали