Щодо дій органів місцевої влади

 

 Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" право на приватизацію кімнати (кімнат) у гуртожитку мають громадяни, які на законних підставах тривалий час (не менше п'яти років) зареєстровані та фактично проживають у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або для проживання сімей, та не мають іншого власного житла.

Сфера дії цього Закону поширюється на гуртожитки, які є об'єктами права державної чи комунальної власності, та гуртожитки, які перебувають у повному господарському віданні чи в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій з управління житловим фондом незалежно від форми власності, крім гуртожитків, що знаходяться на балансі військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України та Міністерства внутрішніх справ України.

Цей Закон не поширюється на гуртожитки, що на законних підставах знаходяться у приватній власності, у тому числі ті, що передані територіальним громадам у постійне чи тимчасове користування.

Мешканці гуртожитків державної та приватної форми власності будуть мати змогу використати своє право на житло шляхом приватизації кімнат у гуртожитку відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" з моменту передачі цих гуртожитків у власність відповідних територіальних громад.

Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, регулюються Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".

Об'єктами передачі згідно із цим Законом, серед іншого, є житловий фонд, який перебуває у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не ввійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.

Передача зазначеного житлового фонду у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій.

Така передача здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 N 891 затверджено Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій.

Спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Згідно із статтями 127 - 131 Житлового кодексу УРСР та Примірним положенням про гуртожитки, затвердженим постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.86 N 208, гуртожитки є спеціально збудованими або переобладнаними для цієї мети житловими будинками, які призначені для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також громадян у період роботи чи навчання.

Гуртожитки поділяються на два типи: для проживання сімей (жилі приміщення складаються з однієї або кількох кімнат, перебувають у відособленому користуванні сімей); для проживання одиноких громадян (жилі приміщення знаходяться у спільному кількох осіб, які не перебувають у сімейних стосунках).

Надання гуртожитку статусу житлового будинку можливе лише після приведення цих будинків (за рішенням власника) шляхом реконструкції до вимог ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення".

Гуртожитки "сімейного типу" загалом відповідають зазначеним вимогам. Тому органи місцевого самоврядування можуть ухвалити рішення про зміну статусу будинку без проведення реконструкції. Доцільність переобладнання кімнат у гуртожитку визначається можливістю поділу приміщень на квартири із дотриманням вимог згаданого документа.

Відповідно до чинного Житлового кодексу жилі будинки реєструються як гуртожитки органами місцевого самоврядування, зняття статусу гуртожитків із зазначених будинків і надання статусу житлового будинку після їх реконструкції також належить до їх компетенції.

Переважне право на заселення приміщень у такому будинку надається колишнім постійним мешканцям гуртожитку, які згідно з чинним законодавством не можуть бути виселені без надання іншого житла. Умови та перелік осіб, яких не може бути виселено без надання іншого житла, визначено чинним Житловим кодексом та Примірним положенням про гуртожитки.

Приватизація квартир здійснюється на загальних підставах відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Загальна площа квартири визначається відповідно до вимог додатка 2 до Будівельних норм і правил (СНіП) 2.08.01-89 "Жилые здания".

У випадку коли в квартирі мешкають два і більше наймачів розрахунок розподілу загальної площі здійснюється відповідно до вимог додатка 1 до Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 15.09.92 N 56 із змінами і доповненнями, внесеними наказом Держжитлокомунгоспу України від 15.08.94 N 72.

Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 N 127 та зареєстрованої в Мін'юсті України 10.07.2001 за N 582/5773, загальна площа гуртожитків визначається як сума площ житлових і допоміжних приміщень (вбудованих шаф), включаючи площу приміщень культурно-побутового призначення та медичного обслуговування.

Отже, розрахунок розподілу місць загального користування у гуртожитках, в яких приміщення знаходяться у відокремленому користуванні громадян, повинен виконуватись аналогічно.

Лист від 31.07.2009 р. N 12/20-8-1161

Міністерство з питань житлово-комунального господарства України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали