ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 29.04.2009 р. N 3999/6/15-0216

(Витяг)

Відповідно до пп. 4.5.1 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон про ПДВ) якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню. Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за наслідками такого податкового періоду у разі, якщо він є зареєстрованим як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів (послуг).

Якщо на момент отримання передоплати на підставі укладених договорів (виставлених рахунків) ЗАТ не має документальних доказів від покупців путівок (посередників, інших підприємств чи організацій) щодо наявності права на пільги згідно з пп. 5.1.9 ст. 5 Закону про ПДВ і нараховує податкові зобов'язання з ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %, а при прибутті фізичних осіб віком до 18 років отримує таке підтвердження на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорту, то товариство зобов'язане провести коригування податкових зобов'язань у бік їх зменшення.

При цьому відкориговані суми податкових зобов'язань можуть бути повернуті покупцям шляхом готівкових або безготівкових розрахунків (залежно від первинної форми оплати путівок) або шляхом зарахування у вартість путівки чи іншим способом за домовленістю сторін або у порядку, визначеному внутрішніми документами товариства.

Механізм оформлення коригування податкових зобов'язань в податковому обліку з ПДВ за допомогою виписки Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - Розрахунок коригування) встановлено пунктами 20 - 31 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. N 165, зареєстрованим у Мін'юсті України 23.06.97 р. за N 233/2037.

У разі якщо постачальником виписувалася та вручалася покупцю, зареєстрованому як платник податку, податкова накладна, то при проведенні коригування постачальник зобов'язаний вручити такому покупцю оригінал Розрахунку коригування під розпис (особисто на копії, що залишається у продавця, або поштовим відправленням з повідомленням про вручення). У випадку коли постачальником накладна виписувалася, проте покупцю, не зареєстрованому як платник податку, не вручалася, то відповідно оригінал та копія Розрахунку коригування виписуються, покупцю оригінал під розпис не вручається і обидва примірники зберігаються належним чином у продавця. Якщо при готівкових розрахунках з неплатниками податку згідно з п. 8.4 Порядку заповнення податкової накладної постачальником податкова накладна на конкретну поставку (передоплату) путівки не виписувалася і покупцю не вручалася, а оформлювалася і реєструвалася податкова накладна сумарно за щоденними підсумками, то відповідно Розрахунок коригування на дату зміни суми компенсації слід оформити за щоденними підсумками без вручення під розпис покупцю.

Підпунктом 4.5.3 ст. 4 Закону про ПДВ встановлено, що зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника при зміні компенсації вартості товарів (послуг), наданих особам, які не були платниками цього податку на момент такої поставки, дозволяється лише:

а) при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості;

б) при перегляді цін, пов'язаних з гарантійними замінами товарів.

Зазначена норма стосується випадку, коли покупець на момент поставки товарів (послуг) не був зареєстрований як платник ПДВ. Отже, якщо ЗАТ як на момент продажу путівок, так і на момент проведення коригування з причини наявності пільгових путівок був та лишається зареєстрованим платником податку, то норми пп. 4.5.3 ст. 4 Закону про ПДВ не застосовуються.

 

Заступник Голови

Н. Рубан

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали