НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.06.2012 р. N 29-213/5657

Генеральний департамент грошово-кредитної політики

Територіальним управлінням Національного банку України, банкам України


Роз'яснення щодо непоширення вимоги щодо максимальної процентної ставки на кредитні договори, які належать до сфери застосування Рамкової угоди між Україною та Північним інвестиційним банком від 23.12.2005.

Національний банк України направляє до відома та керівництва в роботі роз'яснення щодо поширення дії пункту 1.20 глави 1 розділу I Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 N 270 (далі - Положення N 270), на кредитні договори, які належать до сфери застосування Рамкової угоди між Україною та Північним інвестиційним банком від 23.12.2005 (далі - Рамкова угода).

Північний інвестиційний банк як міжнародна фінансова організація здійснює свою діяльність на території України відповідно до Рамкової угоди, яка ратифікована Законом України від 14.09.2006 N 134-V "Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Північним інвестиційним банком" та відповідно має статус міжнародного договору України, норми якого визнаються частиною національного законодавства1.


1 Згідно зі статтею 19 Закону України "Про міжнародні договори України", якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено інші правила, ніж встановлені відповідним актом законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно зі статтею 1 Рамкової угоди до сфери застосування цієї Угоди належать ті проекти фінансування Північного інвестиційного банку, за якими Уряд України звертається з проханням надати фінансування або визнає, що таке фінансування належить до сфери застосування Рамкової Угоди2.


2 Згідно зпунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 N 1027 "Про порядок ініціювання, підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, що підтримується міжнародними фінансовими організаціями" Міністерству фінансів разом з Міністерством економічного розвитку і торгівлі доручено опрацювання питання щодо забезпечення виконання вимог за зобов'язаннями Кабінету Міністрів України, пов'язаними з підтвердженням того факту, що пропозиції про фінансування проектів, що підтримуються Північним інвестиційним банком, належать до сфери дії Рамкової угоди між Україною і цією організацією.

Статтею 5 Рамкової угоди визначено, що Україна забезпечує таке становище, при якому проекти, фінансовані Північним інвестиційним банком відповідно до цієїУгоди, а також контракти, укладені для їхнього виконання, користуються стосовно фіскальних, митних та інших питань режимом, не менш сприятливим, ніж той, який надається проектам або контрактам, що фінансуються будь-якими іншими міжнародними фінансовими організаціями, або ніж той, що надається резидентам України, залежно від того, який режим є найбільш сприятливим.

Так, пунктом 1.20 глави 1 розділу I Положенням N 270 передбачено, що до кредитних договорів, укладених між резидентами-позичальниками та міжнародними фінансовими організаціями, членом яких є Україна, не застосовуються вимоги Положення N 270 щодо неперевищення розміром виплат за користування кредитом (позикою) розміру виплат за максимальною процентною ставкою, а також щодо моменту набрання чинності договором.

Україна не є членом Північного інвестиційного банку, проте, відповідно до Рамкової угоди зобов'язалася забезпечувати за проектами фінансування Північного інвестиційного банку, які належать до сфери дії Рамкової угоди, правовий режим, не менш сприятливий, ніж надається іншим міжнародним фінансовим організаціям.

Враховуючи зазначене та керуючись статтями 15 та 19 Закону України "Про міжнародні договори України", повідомляємо, що вимоги Положення N 270 щодо неперевищення розміром виплат за користування кредитом (позикою) розміру виплат за максимальною процентною ставкою, а також щодо моменту набрання чинності договором не застосовуються до договорів кредитування (позики) резидентів-позичальників, що фінансуються Північним інвестиційним банком відповідно до Рамкової угоди. Реєстрація таких договорів здійснюється у порядку, встановленому Положенням N 270 для договорів, укладених резидентами з міжнародними фінансовими організаціями, членом яких є Україна.

 

Директор Генерального департаменту
грошово-кредитної політики
Національного банку України

О. А. Щербакова

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали