Додаткова копія: Щодо можливості підписання касових документів та касової книги електронним підписом

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.11.2018 р. N 4970/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула запит ТОВ "[...]" від [...] N [...] (вх. [...] ДФС N [...] від [...]) щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Щодо можливості підписання касових документів та касової книги (Положення N 148) електронним підписом (питання 1 та 2).

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 N 148 (Положення N 148), розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України" (далі - Положення N 148) і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі разом у тексті), фізичними особами.

Підпункт 9 п. 3 розділу I Положення N 148 (Положення N 148) визначає, що касова книга (Положення N 148) - це документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки у касі.

Підпунктом 11 п. 3 розділу I Положення N 148 (Положення N 148) зазначено, що касові документи - це документи (касові ордери та відомості на виплату готівки (Положення N 148), розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку (Положення N 148).

Пунктом 23 розділу III Положення N 148 (Положення N 148) передбачено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.

Установа/підприємство у разі наявності сертифіката відкритого/посиленого ключа застосовує електронний цифровий підпис юридичної особи під час надання послуг в електронній формі або під час здійснення інформаційного обміну з іншими суб'єктами електронної взаємодії.

Касові документи можуть бути паперовими або електронними. Електронні касові документи повинні бути оформлені відповідно до вимог законодавства України у сфері електронного документообігу.

Пунктом 41 розділу IV Положення N 148 (Положення N 148) визначено, що установи/підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів мають право вести касову книгу (Положення N 148) в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, повинне забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги ("Вкладний аркуш касової книги" та "Звіт касира"), які за формою і змістом повинні відтворювати форму та зміст касової книги в паперовому вигляді.

У зв'язку з тим, що з 07.11.2018 набрала чинності нова редакція Закону України від 05 жовтня 2017 року N 2155-VII "Про електронні довірчі послуги" (Закон N 2155-VIII), дане питання потребує додаткового вивчення. Для підготовки відповіді щодо практичного застосування електронних документів необхідно викласти питання з врахування вимог цього Закону.

Разом з тим для отримання роз'яснення з порушених питань пропонуємо звернутись до Національного банку України як до розробника постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 N 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (Положення N 148).

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали