ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 03.01.2012 р. N 11.1/1.2-15.1/25-ЕП

<...>

<...>

Державною митною службою України опрацьовано <...> щодо надання роз'яснення з питання нарахування пені при самостійному виявленні платниками податків заниження податкового зобов'язання, у тому числі минулих податкових періодів.

Інформуємо вас, що відповідно до підпункту "а" пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Кодексу встановлено, що нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Вказаний підпункт є загальним для визначення суми пені у разі виявлення заниження податкового зобов'язання для всіх випадків.

Спеціальною нормою - статтею 132 Кодексу передбачено звільнення від сплати пені лише у разі самостійного виявлення платником податків заниження податкового зобов'язання внаслідок порушення умов, за яких надавалося звільнення (умовне звільнення) від оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України.

Таким чином, у разі самостійного виявлення факту заниження податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний сплатити пеню, визначену підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Кодексу, крім випадку, коли таке заниження виникло внаслідок порушення умов, за яких надавалося звільнення (умовне звільнення) від оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України.

Щодо нарахування пені при самостійному виявленні платником податків заниження податкового зобов'язання, яке мало місце до вступу в дію Кодексу, слід керуватися наступним.

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99 N 1-рп/99, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі слід розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, а тому до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що діяло на момент вчинення відповідних дій.

Водночас, заходи відповідальності, які підлягають застосуванню за вчинені платниками податків порушення, повинні визначатися згідно з нормативно-правовими актами, чинними на час притягнення до такої відповідальності, зокрема, на час винесення відповідних податкових повідомлень-рішень.

На відміну від Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Кодексом не передбачено звільнення від сплати пені у разі самостійного виявлення платником податків факту заниження податкового зобов'язання, крім випадків, встановлених статтею 132 Кодексу.

У разі погашення платником податків самостійно виявленого ним заниження податкового зобов'язання, спричиненого порушенням умов, за яких надавалося звільнення (умовне звільнення) від оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України, пеня не нараховується незалежно від часу вчинення такого порушення.

В інших випадках самостійного виявлення та погашення платником податків заниження податкового зобов'язання пеня нараховується з дати набрання чинності Кодексом - з 01.01.2011.

 

Т. в. о. Голови Служби

О. М. Дороховський

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали