Щодо обліку електричної енергії, яка споживається юридичними особами та фізичними особами (крім населення)

 

 Встановлення та експлуатація приладів обліку електричної енергії регулюється для юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення) Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28 (зі змінами) (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до положень пункту 3.6 ПКЕЕ споживання електричної енергії за відповідним тарифом має бути забезпечене окремим обліком.

Окремі площадки вимірювання мають бути забезпечені засобами обліку, які дають можливість організувати розрахунковий облік за відповідним тарифом на всій площадці вимірювання.

Оскільки споживання електричної енергії за відповідним тарифом має бути забезпечене окремим обліком, то за електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання, розрахунки здійснюються за одним тарифом, за винятком випадків, коли всередині площадки вимірювання розміщені електроустановки, для яких нормативно-правовими актами НКРЕ встановлено інший тариф.

Пунктом 3.25 Правил визначено, що споживачі, які бажають здійснювати розрахунок за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, в тому числі за годинами доби, мають забезпечити облік електричної енергії для власного споживання відповідними засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії.

При цьому абзацом третім пункту 6.1 Правил передбачено, що між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем, за взаємною згодою сторін, можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожною площадкою вимірювання.

Відповідно до пункту 1.2 ПКЕЕ площадка вимірювання - точка обліку або сукупність точок обліку електричної енергії, між якими можливі перетікання електричної енергії технологічними електричними мережами власника електроустановок, у які надходить або з яких віддається електрична енергія.

Таким чином, юридичні особи та фізичні особи (крім населення), які внесли відповідні зміни в проектну документацію мережі, для обліку електричної енергії на окремій площадці вимірювання мають право встановити окремий засіб обліку електричної енергії.

Щодо обліку електричної енергії, яка споживається населенням

Встановлення та експлуатація лічильників, призначених для обліку електричної енергії, спожитої населенням, регулюється Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (зі змінами) (далі - ПКЕЕН).

Відповідно до пункту 8 ПКЕЕН прилади обліку електричної енергії (далі - прилади обліку) мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а їх вартість та вартість послуг з встановлення оплачена:

а) для новозбудованих будинків - забудовниками;

б) у разі розділу обліку електричної енергії - організаціями, які здійснюють розділ обліку.

Відповідно до пункту 9 ПКЕЕН споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається, крім випадків, передбачених ПКЕЕН.

У квартирах або інших об'єктах споживача, розташованих за однією адресою, встановлюється один прилад обліку незалежно від кількості господарських будівель.

За наявності декількох наймачів (власників) квартири прилад обліку встановлюється для кожного з них.

Відповідно до пункту 12 ПКЕЕН у разі вибору споживачем іншого виду тарифу на електричну енергію енергопостачальник встановлює відповідний прилад обліку. При цьому споживач оплачує вартість нового приладу обліку з урахуванням балансової вартості та амортизаційного зносу приладу обліку, який замінюється.

У разі споживання електричної енергії громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності для потреб такої діяльності ведеться окремий облік.

Таким чином, для обліку електричної енергії, спожитої населенням для побутових або інших господарських потреб, може застосовуватися лише один прилад обліку електричної енергії.

Щодо застосування тарифів на електроенергію

Відповідно до пунктів 1.1 - 1.2 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженим постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309 (зі змінами) (далі - Порядок), відпуск електроенергії населенню проводиться за тарифом 20,3 коп. за 1 кВт·год.

За вказаним тарифом оплачується електроенергія, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках; для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач; освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів.

Крім того, положеннями пункту 1.2 ПКЕЕ наводиться поняття населення, а саме: населення - споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької діяльності.

Таким чином, якщо електроустановки для підігріву води належать на правах власності населенню, то в такому випадку використана електрична енергія оплачується відповідно до пункту 1.1 Порядку.

Щодо визначення класу споживача

Відповідно до пункту 3 Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженим постановою НКРЕ від 13.08.98 N 1052 (зі змінами) (далі - Порядок визначення класів), споживачі електричної енергії розподіляються на два класи.

До 1 класу відносяться споживачі, які:

1) отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги 27,5 кВ та вище;

2) приєднані до шин електростанцій (за винятком ГЕС, які виробляють електроенергію періодично), а також до шин підстанцій електричної мережі напругою 220 кВ і вище, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу.

До 2 класу відносяться споживачі, які отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги нижче 27,5 кВ, крім випадків, передбачених підпунктом 3.1 цього Порядку.

Таким чином, клас споживача електричної енергії визначаються відповідно до вищезазначених положень Порядку визначення класів.

Лист від 22.10.2009 р. N 6981/11/17-09

Національна комісія регулювання електроенергетики України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали