Щодо оподаткування доходів фізичних осіб

 

 Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон), доходом фізичних осіб з джерелом походження з України є будь-який дохід, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного оподатковуваного періоду, зокрема, благодійна, в тому числі матеріальна допомога (пп. "и" п. 1.3 ст. 1 Закону).

Оподаткування нецільової благодійної, в тому числі матеріальної допомоги регулюється пп. 9.7.3 ст. 9 Закону, згідно із положеннями якого не підлягає включенню до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, яка надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного рівня доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 6.5.1 ст. 6 Закону, за умови, що на такого платника податку поширюється право на отримання податкової соціальної пільги згідно з пп. 6.5.1 ст. 6 цього Закону.

Тобто одержати матеріальну допомогу сукупно на рік у неоподатковуваному розмірі мають право фізичні особі, зарплата яких менше встановленого Законом рівня або які зовсім не одержують зарплату (тобто вона дорівнює 0 грн.), а також особи, які перелічені як пільгові категорії платників податку у п. 6.1 ст. 6 Закону.

Податкова соціальна пільга застосовується виключно до доходу, одержаного платником податку у вигляді зарплати, якщо її місячний розмір не перевищує встановленого у пп. 6.5.1 ст. 6 Закону розміру.

Оскільки встановлені цим Законом застереження щодо одержання податкової соціальної пільги стосуються тільки розміру зарплати, то у непрацюючих громадян, в тому числі і у пенсіонерів, які не одержують зарплату (зарплата дорівнює 0 грн.), та/або які відносяться до пільгових категорій, незалежно провадиться їм виплата нецільової благодійної (матеріальної) допомоги колишнім працедавцем, чи іншою особою - не працедавцем, така допомога у визначеному у пп. 6.5.1 ст. 6 Закону розмірі сукупно на рік не підлягає оподаткуванню ПДФО у джерела виплати. Оподаткуванню у джерела виплати підлягає сума перевищення допомоги над вказаним розміром за ставкою п. 7.1 ст. 7 Закону (13 % на період 2004 - 2006 р.).

При цьому про всі випадки виплати нецільової благодійної (матеріальної) допомоги податковий агент повинен повідомити податковий орган у податковому розрахунку за формою N 1-ДФ.

Відповідно до ст. 17 Закону особою, відповідальною за правильність нарахування, утримання та перерахування до бюджету ПДФО є податковий агент (юридична особа чи фізична особа - СПД).

Таким чином, якщо ПДФО осіб з наданої матеріальної допомоги був утриманий зайво, то за його поверненням слід звернутися до підприємства - податкового агента, яке провадило таку виплату.

Щодо оподаткування інших доходів, що виплачуються (надаються) непрацюючим пенсіонерам їх колишніми працедавцями, в тому числі відмінних від матеріальної допомоги виплат, премій, винагород тощо, то вони є об'єктом оподаткування, з якого має утримуватися ПДФО за ставкою п. 7.1 ст. 7 Закону (13 % на період до 01.01.2007 р.). При оподаткуванні таких доходів пільг Законом не передбачено.

Водночас слід зауважити, що відповідно до пп. 22.2 Прикінцевих положень Закону у разі, якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, в тому числі Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону. Крім того, Законом передбачено КМУ привести у відповідність з цим Законом всі інші неподаткові закони, в тому числі Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які встановлюють відмінний від Закону порядок оподаткування доходів фізичних осіб та порядок надання їм пільг з оподаткування.

Лист від 04.08.2005 р. N 6607/К/17-3115

Державна податкова адміністрація України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали