НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

ЛИСТ

від 11.09.2017 р. N 9830/20/7-17

Щодо перевищення договірних величин споживання

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), розглянула <...> звернення <...> та в межах своєї компетенції повідомляє.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 р. N 28 <...> (далі - ПКЕЕ).

Положеннями пункту 1.3 ПКЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.

Споживач електричної енергії має зобов'язання щодо виконання умов укладеного з енергопостачальником договору про постачання електричної енергії, а саме: оплатити вартість обсягу спожитої електричної енергії (оплатити вартість поставленого товару).

Відповідно до пункту 4.2.2 Типового договору про постачання електричної енергії (додаток 3 до ПКЕЕ) за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених умовами договору про постачання електричної енергії, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин.

Поняття "господарські санкції" визначене частиною першою статті 217 Господарського кодексу України (далі - Кодекс) як заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовується, зокрема, такий вид господарських санкцій, як штрафні (частина друга статті 217 Кодексу).

Штрафними санкціями згідно із частиною першою статті 230 Кодексу визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

При цьому відповідно до частини четвертої статті 231 Кодексу розмір санкцій може бути встановлено у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Таким чином, санкції, передбачені частинами четвертою та п'ятою статті 26 Закону, повністю відповідають статтям 230 та 231 Кодексу за підставами застосування, видом і методом визначення розміру таких санкцій, а саме: встановлюються в грошовому виразі; застосовуються у випадку неналежного виконання господарського зобов'язання (перевищення договірних величин споживання); визначені в розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої договірної величини.

Отже, суми, що додатково та в обов'язковому порядку сплачуються споживачами електричної енергії (крім населення) на користь енергопостачальників за споживання електроенергії понад договірні величини, відносяться до категорії штрафних санкцій.

У разі, коли споживач електричної енергії зобов'язаний відповідно до умов укладеного договору про постачання електричної енергії сплатити суми за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у розмірі двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії, то структура такого платежу містить одну частину, яка відповідає оплаті за товар, та другу частину, яка відповідає штрафній санкції за перевищення договірних величин споживання електроенергії.

Крім того, висвітлення питань щодо можливості застосування кодів економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ) 2800 "Інші видатки" та 2273 "Оплата електроенергії" для здійснення оплати за електричну енергію, що сплачена у двократному розмірі вартості електричної енергії, до повноважень НКРЕКП не належить.

Разом з тим звертаємо увагу, що відповідно до положень пункту 23 розділу XVII "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про ринок електричної енергії" (Закон N 2019-VIII) Закон України "Про електроенергетику" <...> втратив чинність частково, зокрема, втратила чинність стаття 26 цього Закону.

 

Член НКРЕКП

В. Морозова
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали