Шановні партнери! Вимушені повідомити, що в зв'язку зі зміною собівартості, з 1 березня будуть підвищені ціни на ДСТУ та ДБН


Додаткова копія: Щодо питань оподаткування операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту олійних культур сільгосппідприємствами - виробниками таких олійних культур, вирощених ними на землях сільгосппризначення, які перебувають у власності таких сільгосптоваровиробників чи в їх постійному користуванні або використовуються ними на правах оренди (суборенди) чи емфітевзісу

КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПОДАТКОВОЇ ТА МИТНОЇ ПОЛІТИКИ

ЛИСТ

від 07.02.2019 р. N 04-27/10-128

Відповідно до п. 63 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ, з урахуванням доповнення, внесеного до цього пункту Законом України від 22.05.2018 р. N 2440-VIII "Про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур", операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту олійних культур сільгосппідприємствами - виробниками таких олійних культур, вирощених ними на землях сільгосппризначення, які перебувають у власності таких сільгосптоваровиробників чи в їх постійному користуванні або використовуються ними на правах оренди (суборенди) чи емфітевзісу, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

22 грудня 2018 р. ДФС надано податкову консультацію N 5372/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, у якій зазначено, що до визначення чинним законодавством України поняття "сільськогосподарське підприємство", виключення, передбачене абзацом четвертим п. 63 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ для сільгосппідприємств - виробників олійних культур, не застосовується. Тобто ДФС заперечує право на нульову ставку ПДВ при вивезенні за межі митної території України у митному режимі експорту олійних культур для таких платників.

Позицію з цього питання МФУ було викладено у листі від 19.10.2018 р. N 11310-09-5/27170 (Лист N 11310-09-5/27170), в якому зазначено, що МФУ вважає за можливе, до внесення відповідних змін до ПКУ, застосовувати в цілях реалізації п. 63 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ поняття, правила та положення, встановлені Кодексом, зокрема поняття "сільськогосподарський товаровиробник", визначене пп. 14.1.235 ПКУ.

Підтримуючи позицію МФУ, вважаємо за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пп. 14.1.235 ПКУ сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільгосппродукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Відповідно до п. 63 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту олійних культур сільгосппідприємствами - виробниками таких олійних культур, вирощених ними на землях сільгосппризначення, які перебувають у власності таких сільгосптоваровиробників або у їх постійному користуванні або використовуються ними на правах оренди (суборенди) або емфітевзісу, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

Визначення поняття "підприємство" надано у Господарському кодексі України, де прямо зазначено, що підприємство є юридичною особою.

Таким чином, з метою застосування п. 63 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ норми пп. 14.1.235 ПКУ застосовуються тільки в частині юридичних осіб.

Тобто виходячи із системного прочитання чинного законодавства та на підставі ст. 5 ПКУ, сільгосппідприємство - це юридична особа, яка займається виробництвом сільгосппродукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

При цьому слід зауважити, що відповідно до вимог абзацу четвертого п. 63 підрозд. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ умовою застосування сільгосппідприємствами - виробниками нульової ставки ПДВ при вивезенні за межі митної території України у митному режимі експорту олійних культур є те, що такі олійні культури повинні бути вирощені цими сільгосппідприємствами - виробниками на землях сільгосппризначення, що перебувають у їх власності чи в їх постійному користуванні або використовуються ними на правах оренди (суборенди) чи емфітевзісу.

Також звертаємо увагу, що МФУ є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, митної політики, тому ДФС у своїх консультаціях повинна враховувати позицію МФУ та не допускати перевищення повноважень посадовими особами контролюючих органів щодо "вільного трактування" норм ПКУ.

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" роз'яснення Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики щодо застосування положень ПКУ не має статусу офіційного тлумачення, тому просимо МФУ, керуючись п. 52.6 ПКУ, надати узагальнюючу податкову консультацію із зазначеного питання та відповідно до законодавства оприлюднити її на офіційному веб-сайті.

 

Голова Комітету

Н. Южаніна
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали