ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.05.2018 р. N 2003/П/99-99-13-01-02-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення про отримання індивідуальної податкової консультації щодо питань ведення обліку доходів і витрат та повідомляє таке.

Обов'язки платника податків визначено ст. 16 Кодексу. Відповідно до пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Кодексу платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій (Наказ N 246) на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців визначено ст. 177 Кодексу.

Згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Кодексу фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (Порядок N 481).

Форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (Порядок N 481), та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (Порядок N 481), затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 N 481, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за N 1686/24218 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 5 Порядку (Порядок N 481) записи у Книзі (Порядок N 481) виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Пунктом 6 Порядку (Порядок N 481) визначено, що у графі 2 Книги (Порядок N 481) "Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності або незалежної професійної діяльності" відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

У графі 6 Книги (Порядок N 481) "Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)" відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу за підсумками дня.

Враховуючи викладене, фізичною особою - підприємцем у графі 2 Книги (Порядок N 481) "Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності" відображається отриманий дохід за підсумками дня та одночасно у графі 6 Книги - сума документально підтверджених витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг), отримання доходу від реалізації яких відображено у графі 2 Книги.

Підпунктом 1 п. 3 розд. IV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 N 859 (Декларація N 859) (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 N 556 (Наказ N 556)), визначено, що у розрахунку податкових зобов'язань додатка Ф2 до декларації (Декларація N 859) доходи, отримані від провадження кожного виду економічної діяльності, відображаються в окремому рядку розд. I із зазначенням у графі 2 назви та у графі 3 - коду виду економічної діяльності згідно з КВЕД (Наказ N 457), за провадження якого одержано дохід.

У графі 4 - сума одержаного доходу від провадження окремого виду економічної діяльності; у графах 5 - 7 - сума документально підтверджених витрат, пов'язаних із провадженням кожного виду господарської діяльності.

У графі 9 "Сума чистого оподатковуваного доходу" розд. I додатка Ф2 до декларації (Декларація N 859) вказується значення, розраховане за формулою: графа 4 "Сума одержаного доходу" - графа 5 "Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції" - графа 6 "Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату" - графа 7 "Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг" - графа 8 "Амортизаційні відрахування".

Зазначаємо, що відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали