ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 21.10.2011 р. N 3962/7/15-3417-26

Державна податкова служба України розглянула листи <....> стосовно надання роз'яснення про порядок прийому готівкових коштів через реєстратори розрахункових операцій чи через розрахунковий рахунок в банку при визначенні бази оподаткування за правилами, визначеними пунктом 189.3 статті 189 розділу V Податкового кодексу України, і повідомляє.

Закон України від 06.07.95 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами та доповненнями (далі - Закон), визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614 "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який зареєстровано з Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за N 105/5296, касовий чек повинен містити обов'язкові реквізити, зокрема літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги) та для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ".

Порядок обчислення і накопичення реєстраторами розрахункових операцій сум податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. N 1224, із змінами та доповненнями (далі - Порядок).

Відповідно до вимог зазначеного Порядку РРО повинен забезпечувати обчислення сум податку на додану вартість не менш як за чотирма позиціями, у тому числі розмежовуючи ставки оподаткування та операції, звільнені від оподаткування та такі, що не є об'єктом оподаткування.

РРО повинен забезпечувати друкування та видачу касового чека, який, крім обов'язкових реквізитів, містить відомості про:

• вартість одиниці товару або наданої послуги з урахуванням податку на додану вартість (за оподатковуваними операціями);

• вартість одиниці товару або наданої послуги без урахування податку на додану вартість (за звільненими від оподаткування операціями та тими, що не є об'єктом оподаткування);

• код ставки податку на додану вартість за одиницею товару або наданою послугою;

• загальну суму податку за кожною позицією (групою товарів, послуг);

• загальну суму коштів, що підлягає сплаті покупцем, з урахуванням податку на додану вартість.

Реєстратор розрахункових операцій повинен забезпечувати окреме накопичення, внесення та зберігання у фіскальній пам'яті сумарних денних оборотів з реалізації товарів (надання послуг) за кожною із ставок податку на додану вартість та операцією, звільненою від оподаткування чи такою, що не є об'єктом оподаткування.

Загальна сума податку на додану вартість за підсумками роботи протягом дня дорівнює сумам податку на додану вартість за кожною із ставок, відображених у касових чеках, а за період - за всі робочі дні в межах зазначеного періоду.

Таким чином, суб'єкти господарювання, що зареєстровані як платники ПДВ, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки з роздрукуванням відповідних розрахункових документів (касовий чек), які повинні містити обов'язкові реквізити.

Пунктом 189.3 статті 189 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що у разі якщо платник податку провадить підприємницьку діяльність з постачання вживаних товарів (комісійну торгівлю), що придбані в осіб, не зареєстрованих як платники податку, базою оподаткування є комісійна винагорода такого платника податку.

У випадках коли платник податку здійснює діяльність з постачання однорідних вживаних товарів, придбаних у фізичних осіб, не зареєстрованих як платники податку, у межах договорів, що передбачають передання права власності на такі товари, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною продажу та ціною придбання таких товарів, визначена у порядку, встановленому цим розділом.

Продаж нового технічного засобу здійснюється з нарахуванням податку на додану вартість у загальновстановленому порядку (статті 187, 188 Кодексу), а тому кошти, які отримані як доплата при обміні старого транспортного засобу на новий, повинні визначатися в касовому чеку (платіжному документі) з урахуванням податку на додану вартість.

Продаж придбаного вживаного технічного засобу з прийняттям коштів від покупців через реєстратори розрахункових операцій чи через розрахунковий рахунок в банку має здійснюватись із урахуванням вимог щодо оформлення розрахункових документів, а саме: вартість придбання вживаного технічного засобу, на яку податок на додану вартість не нараховується, і різниця між ціною його продажу та ціною придбання, яка є базою оподаткування, мають бути окремо вказані в чеку (платіжному документі).

 

Заступник Голови

С. Лекарь

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали