ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 16.05.2012 р. N 13869/7/15-3417-16

Щодо правомірності виписки зведеної податкової накладної

<...>

1. Щодо правомірності віднесення до складу податкового кредиту виписаної постачальником зведеної податкової накладної (Наказ N 1379) при умові відсутності оплати за продукцію.

Відповідно до пункту 198.2 статті 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

• дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

• дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (Наказ N 1379).

Таким чином, за правилом першої події на дату отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено зведеною податковою накладною (Наказ N 1379), у покупця виникає право на віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту.

2. Щодо правомірності виписки зведеної податкової накладної (Наказ N 1379), враховуючи лише безперервний або ритмічний характер постачання товарів, при відсутності чітко визначеної періодичності оплати.

Відповідно до пункту 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. N 1379 (Порядок N 1379) (далі - Порядок N 1379), у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер при постійних зв'язках із покупцем, покупцю може бути виписана зведена податкова накладна (Наказ N 1379), виходячи із визначеної у договорі періодичності оплати поставлених товарів/послуг (один раз на п'ять днів; один раз на десять днів тощо), але не рідше одного разу на місяць і не пізніше останнього дня місяця.

Таким чином, згідно з пунктом 15 Порядку N 1379 (Порядок N 1379) для виписки зведеної податкової накладної (Наказ N 1379) необхідне дотримання одночасно двох умов:

1) постачання товарів/послуг повинне мати безперервний або ритмічний характер при постійних зв'язках із покупцем;

2) у договорі повинна бути визначена періодичність оплати поставлених товарів/послуг.

При цьому фактичні обсяги постачання товарів/ послуг обов'язково підтверджуються реєстром товаротранспортних накладних чи інших відповідних супровідних документів, згідно з якими здійснено постачання товарів/послуг.

3. Щодо визнання недійсною виписаної зведеної податкової накладної (Наказ N 1379) з причини порушення контрагентом термінів розрахунків за продукцію.

Як уже зазначалося у листі ДПС України від 06.04.2012 р. N 6142/6/15-3415-16, зведена податкова накладна (Наказ N 1379) виписується відповідно до фактичних обсягів постачання товарів/послуг з урахуванням, за наявності, фактів повернення покупцем коштів за непоставлені товари/послуги або повернення покупцем товарів, і не може визнаватися недійсною з причини порушення контрагентом термінів розрахунків за товари/послуги.

Лише у разі якщо товари/послуги, які отримані платником ПДВ, залишаються не оплаченими протягом терміну позовної давності, то такі товари/послуги вважаються безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання, як це передбачено у пункті 198.3 статті 198 Кодексу, а тому право на податковий кредит щодо таких товарів/послуг у платника відсутнє.

Якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної (Наказ N 1379) (в тому числі зведеної податкової накладної) сформував податковий кредит, то в податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту шляхом внесення коригуючих записів до розділу II реєстру виданих та отриманих податкових накладних, до рядка 10.1 та у відповідних випадках до рядка 15 податкової декларації з ПДВ (Наказ N 1492). Коригування податкового кредиту в даному випадку в розділі II реєстру виданих та отриманих податкових накладних відображається на підставі бухгалтерської довідки.

 

Заступник Голови

А. Ігнатов

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали