РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від 18 травня 2017 року N 26

До Ради суддів України надійшло відкрите звернення зборів суддів Херсонського міського суду Херсонської області щодо заповнення штату суду.

Відповідно до Указу Президента України від 19.01.2016 N 15/2016 "Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів" (Указ N 15/2016) ліквідовано Дніпровський, Комсомольський та Суворовський районні суди м. Херсона та утворено Херсонський міський суд Херсонської області. Останній розпочав процесуальну діяльність з 04.04.2016 (наказ в. о. Голови Херсонського міського суду Херсонської області від 30.03.2016 N 03-03/01 "Про початок діяльності Херсонського міського суду Херсонської області"), у зв'язку з чим ліквідовані суди припинили свою процесуальну діяльність.

Згідно з наказом ДСА України від 05.02.2016 N 27 "Про визначення кількості суддів в окремих місцевих загальних судах" (Наказ N 27) в Херсонському міському суді Херсонської області затверджено штатну чисельність суддів - 46. Між тим, станом на квітень 2017 р. фактична кількість суддів становить 19, з яких лише 15 суддів мають право здійснювати правосуддя, отже відсоток непрацюючих суддів складає 67 %.

Станом на квітень 2017 року реальне середньомісячне навантаження на суддю, якому визначено спеціалізацію з розгляду цивільних та адміністративних справ складає - 262 справ та матеріалів; на суддю, якому визначено спеціалізацію з розгляду кримінальних та справ про адміністративні правопорушення складає - 213 справ та матеріалів; навантаження на слідчих суддів становить - 364 матеріалів.

Така кількість справ, що перебуває на розгляді суддів, є неспівмірною з фізичними можливостями людини, з огляду на необхідність ретельного вивчення всіх матеріалів справи, проведення судового засідання та постановлення за результатами розгляду справи законного, обґрунтованого та вмотивованого судового рішення.

Наявна кількість справ в провадженні суду, з урахуванням кількості суддів, які здійснюють правосуддя, унеможливлює здійснити призначення та провести розгляд справ у строки, визначені законом та призводить до порушення прав громадян на розгляд справи в розумний строк.

Також внаслідок ліквідації районних судів міста Херсона, справи які перебували на розгляді було повторно розподілено між суддями Херсонського міського суду Херсонської області, значна кількість яких від початку функціонування новоствореного суду або звільнилась, або не мають право здійснювати правосуддя у зв'язку із припиненням п'ятирічного строку повноважень, що також призвело до неодноразового повторного авторозподілу справ.

Зазначені обставини ставлять під загрозу належне дотримання вимог статті 6 Європейської конвенції з прав людини та статті 55 Конституції України, які гарантують право на судовий захист. Вказана ситуація з кадровим забезпеченням суддівського корпусу Херсонського міського суду Херсонської області, негативно впливає на ефективність судового захисту гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини та громадянина.

Слід також звернути увагу на той факт, що через непереведення суддів з ліквідованих судів міста Херсона до Херсонського міського суду Херсонської області, протягом тривалого часу неможливо завершити процедуру ліквідації, що повністю нівелює цілі, які було означено при прийнятті відповідного рішення.

Збори суддів Херсонського міського суду Херсонської області звертають увагу на ту обставину, що протягом 2016 р. на засіданнях кваліфікаційної палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за результатами розгляду матеріалів прийнято рішення про надання рекомендацій щодо переведення суддів до іншого суду того самого рівня без конкурсу. Зокрема, 5 суддів Суворовського районного суду міста Херсона отримали рекомендації на переведення до Херсонського міського суду Херсонської області, з яких 4 суддів (Булах Є. М., Валігурська Л. В., Зуб І. Ю., Корецький Д. Б.) мають рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання на посаду судді безстроково; 3 суддів Комсомольського районного суду міста Херсона отримали рекомендації на переведення до Херсонського міського суду Херсонської області, з яких 2 суддів (Іванцова Н. К., Гуцалюк О. В. ) мають рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання на посаду судді безстроково; 1 суддя Дніпровського районного суду міста Херсона (Войцеховська Я. В. ) отримала рекомендацію на переведення до Херсонського міського суду Херсонської області та має рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання на посаду судді безстроково.

Порядок переведення судді на посаду судді до іншого суду визначений статтею 82 Закону України від 02.06.2016 N 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (Закон N 1402-VIII), а також Главою 9 Закону України від 21.12.2016 N 798-VIII "Про Вищу раду правосуддя".

Так, частиною третьою статті 82 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Закон N 1402-VIII) визначено, що переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадку ліквідації суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

Пунктом 1 частини першої статті 70 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" визначено, що переведення судді з одного суду до іншого здійснюється Вищою радою правосуддя на підставі та в межах рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і доданих до неї матеріалів.

Відповідно до змісту абзацу 5 пункту 13 Розділу III "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про Вищу раду правосуддя" матеріали та рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про обрання суддів безстроково, щодо яких на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (Закон N 1401-VIII) рішення не прийнято, розглядаються Вищою радою правосуддя в порядку, встановленому главою 2 розділу II цього Закону.

Заслухавши та обговоривши інформацію заступника голови Ради суддів Моніча Б. С. про відкрите звернення зборів суддів Херсонського міського суду Херсонської області щодо заповнення штату суду, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Закон N 1402-VIII), Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із наступними змінами), та виходячи з того, що згідно з вимогами Конституції України забезпечення прав людини є обов'язком держави, Рада суддів України вирішила:

Звернутись до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя щодо пришвидшення процедури призначення суддів Херсонського міського суду Херсонської області.

 

Заступник Голови
Ради суддів України

Б. С. Моніч
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали