Щодо проблем, пов'язаних з відключенням окремих квартир від мереж централізованого опалення для переходу на індивідуальне опалення

 

 Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 N 1268), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 N 4 (із змінами), внесеними наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007 N 169, який набув чинності з 09.12.2007).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 N 1268 до вище вказаних Правил були внесені принципові зміни, а саме передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача, а відключення багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги" повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, які перебувають у комунальній власності, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, визначення виконавця житлово-комунальних послуг та укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг, встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, затвердження норм споживання та якості цих послуг, контроль за їх дотриманням, здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог, забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідного рівня та якості, а також здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів покладені на органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, а також здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства відносяться до делегованих повноважень органів місцевого самоврядування.

Згідно із Законом України "Про теплопостачання" державна політика у сфері теплопостачання базується зокрема на принципі оптимального поєднання систем централізованого, помірно-централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років.

Питання щодо відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення повинні вирішуватись з урахуванням схеми теплопостачання. Відсутність такої схеми є порушенням вимог чинних нормативно-правових актів.

Повноваження щодо розроблення таких схем покладені на органи місцевого самоврядування.

Статтями 6 та 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" повноваження щодо забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері житлово-комунального господарства, а також контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг покладені на місцеві державні адміністрації.

Відповідно до статті 20 зазначеного Закону споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а згідно зі статтею 13 того ж Закону до таких послуг відноситься централізоване опалення.

Повноваження щодо здійснення контролю за забезпеченням споживачів міст та інших населених пунктів тепловою енергією згідно зі статтею 12 Закону України "Про теплопостачання", покладені на місцеві державні адміністрації.

Що стосується встановлення систем індивідуального опалення іншими мешканцями Вашого будинку, то вони могли отримати дозволи на відключення від мереж централізованого опалення до набрання чинності змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630, або отримали їх з порушенням вимог нормативно правових актів, або виконали відключення самовільно без отримання дозволів. В останніх двох випадках також порушуються вимоги:

- п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 р. N 1198, згідно з яким споживач теплової енергії зобов'язаний не допускати переобладнання системи теплоспоживання, яке призводить до порушення теплового балансу будинку, будівлі (споруди);

- п. 30.3 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630 (із змінами), згідно з яким споживач зобов'язаний дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг.

За порушення зазначених вимог передбачена відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Дії фізичних чи юридичних осіб та рішення органів місцевого самоврядування, що порушують вимоги чинних нормативно-правових актів та права споживачів житлово-комунальних послуг, можуть бути оскаржені у судовому порядку відповідно до діючого законодавства.

Відносно ціни на газ для індивідуального та централізованого опалення слід зазначити, що відповідно до Указу Президента України від 14.03.95 N 213 (у редакції Указу Президента України від 21.04.98 N 335/98) та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 роздрібні ціни на природний газ для потреб населення, граничні ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання встановлює НКРЕ, а граничний рівень цін на газ, що використовується для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 N 605 "Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Одночасно зазначаємо, що відповідно до п. 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630 (із змінами), споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Методика розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення затверджена наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 N 359, зареєстрованим Мін'юстом 27.11.2006 за N 1237/13111.

У разі невиконання надавачами житлово-комунальних послуг, балансоутримувачами житлових будинків, органами місцевого самоврядування вимог чинних нормативно-правових документів споживачі мають право звернутись до суду.

Лист від 31.08.2009 р. N 12/20-8-1276

Міністерство з питань житлово-комунального господарства України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали