МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 04.05.2012 р. N 4113-05/16946-14

Громадській Раді при Державній митній службі України


На виконання доручення Секретаріату Кабінету Міністрів України від 06.04.2012 N 14007/1/1-12 до листа Громадської Ради при Держмитслужбі від 02.04.2012 N 23 щодо недоліків при проведенні попереднього документального контролю Мінекономрозвитку разом з Мінприроди, Держмитслужбою, Держсанепідслужбою та Держветфітослужбою опрацювало порушені Громадською Радою при Держмитслужбі питання та повідомляє.

Новою редакцією Митного кодексу України (N 4495-VI) ( N 4495-VI), який набирає чинності з 1 червня 2012 року, закріплено порядок здійснення державних видів контролю на кордоні у формі попереднього документального контролю.

Зокрема пунктом 1 статті 319 глави 47 зазначеного Кодексу ( N 4495-VI), передбачено, що "Товари, що переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати державному санітарно-епідеміологічному, ветеринарно-санітарному, фітосанітарному, екологічному та радіологічному контролю. У пунктах пропуску через державний кордон України зазначені види державною контролю (крім радіологічного) здійснюються митними органами у формі попередньою документального контролю на підставі інформації, отриманої від державних органів, уповноважених на здійснення цих видів контролю, з використанням засобів інформаційних технологій. Митні органи взаємодіють з державними органами, уповноваженими на здійснення зазначених видів контролю, координують роботу з їх здійснення у пунктах пропуску через державний кордон і в зонах митного контролю на митній території України в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України".

Разом з тим, пунктом 2 зазначеної статті Митного кодексу України ( N 4495-VI) зазначено, що "У разі виявлення пошкодження упаковки або явних ознак псування товарів, або закінчення строку придатності товарів, або відсутності хоча б одного документа чи відомостей, необхідних для здійснення попереднього документального контролю, або невідповідності умов переміщення встановленим законодавством вимогам, або наявності інформації державного органу про заборону переміщення цих товарів через державний кордон України митні органи приймають рішення щодо припинення попереднього документального контролю та залучення посадових осіб відповідних державних органів для проведення видів контролю, зазначених у частині першій цієї статті, які для його здійснення прибувають у пункт пропуску через державний кордон України".

Щодо нормативних перешкод у реалізації проведення процедур державного контролю у формі попереднього документального контролю, зокрема екологічного, Мінприроди вважає, що норми постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.95 N 198 "Про здійснення екологічного контролю в пунктах пропуску через державний кордон" не містять правової колізії, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 N 1030 до них внесено відповідні зміни, зокрема, передбачено, що екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон здійснюється державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища, крім випадків його здійснення митними органами у формі попереднього документального.

Окрім цього, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 N 1030 "Про затвердження порядку здійснення попереднього документального контролю в пунктах пропуску через державний кордон України" також здійснюють у пунктах пропуску через державний кордон інструментальний радіологічний контроль, тому перебування їх у межах пунктів пропуску є законодавчо врегульованим.

На думку Держсанепідслужби, санітарне законодавство в частині здійснення санітарних заходів щодо охорони території України від занесення та поширення особливо небезпечних (у тому числі карантинних) і небезпечних інфекційних хвороб відповідає міжнародним вимогам і не потребує змін.

Держсанепідслужба повідомила, що відсутність належного державного санітарно-епідеміологічного нагляду в пунктах пропуску через державний кордон може призвести до невиконання Україною міжнародних зобов'язань з цього питання, що набуває особливої гостроти у зв'язку з проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи з футболу ЄВРО-2012, та призвести до занесення та поширення на території країни інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення.

За інформацією Держсанепідслужби, з метою запобігання занесенню і поширенню на території України інфекційних хвороб, що мають міжнародне значення, на даний час створено і функціонує 93 санітарно-карантинні підрозділи, у т. ч. в міжнародних аеропортах - 15, міжнародних морських, річкових портах, на поромних переправах - 29, міжнародних автотрасах - 26, міжнародних залізницях - 23.

Звертаємо увагу, що пунктом 19 частини першої Закону України від 13 березня 2012 року N 4496-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Митного кодексу України" (Закон N 4496-VI) внесено зміни до статті 28 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", які набудуть чинності з 1 червня 2012 року.

За інформацією Держветфітослужби на прикордонних інспекційних постах (пунктах пропуску через державний кордон України та митницях призначення, включаючи пункти пропуску на автомобільних шляхах, залізничних станціях, в аеропортах, морських та річкових портах) ветеринарно-санітарний контроль здійснюється прикордонними державними інспекторами ветеринарної медицини з дотриманням вимог передбачених Законом України "Про ветеринарну медицину" та постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2011 р. N 1031 "Деякі питання здійснення державного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України".

Окрім цього Держветфітослужбою зазначено, що ні Законом України від 03.02.2011 N 2973-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення попереднього документального контролю в пунктах пропуску через митний кордон України" (Закон N 2973-VI), а ні постановами Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 N 1030 та від 05.10.2011 N 1031 не передбачено ліквідацію пунктів карантину рослин у пунктах пропуску на державному кордоні України.

За інформацією Держмитслужби позитивні тенденції здійснення попереднього документального контролю свідчать про недоцільність та економічну необґрунтованість подальшого перебування представників контролюючих органів у пунктах пропуску через державний кордон України.

З урахуванням цього Держмитслужбою розроблено проекти відповідних нормативно-правових актів щодо процедури попереднього документального контролю у пунктах пропуску на кордонах.

 

Директор департаменту
зовнішньоекономічної діяльності

В. В. Кравченко

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали