Щодо реалізації платником податку права на податковий кредит на частину суми процентів за іпотечним житловим кредитом

 

 Пунктом 10.5 ст. 10 Закону України від 22.05.2003 р. N 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон N 889) встановлено, що право на включення до складу податкового кредиту суми, розрахованої згідно з ст. 10 вищевказаного Закону, надається платнику податку не частіше одного разу на 10 календарних років починаючи з року, в якому об'єкт житлової іпотеки придбається або починає будуватися.

Якщо іпотечний житловий кредит має строк погашення більший, ніж 10 календарних років, право на включення частини суми процентів до складу податкового кредиту за новим іпотечним житловим кредитом виникає у платника податку після повного погашення основної суми та процентів попереднього іпотечного житлового кредиту.

Згідно з роз'ясненнями, наданими Комітетом ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності листом від 12.02.2007 р. N 06-10/10-138 стосовно даної норми Закону N 889, скористатися зазначеним правом на податковий кредит платник податку може щорічно, але лише щодо одного об'єкта житлової іпотеки, визначеного ним як основне місце проживання і лише протягом 10 календарних років починаючи з року, в якому такий об'єкт житлової іпотеки придбавається або починає будуватися, а також не частіше одного разу на 10 календарних років, навіть у разі дострокового повного погашення основної суми та процентів попереднього кредиту.

Одночасно повідомляємо, що у зв'язку з надходженням численних запитів як від платників податку, так і від податкових органів щодо включення до складу податкового кредиту частини суми процентів за іпотечним житловим кредитом, фактично сплачених в іноземній валюті протягом 2007 року ДПАУ разом із МФУ, Мін'юстом України та НБУ додатково опрацювала питання реалізації фізичними особами - платниками податку з доходів фізичних осіб права на податковий кредит, передбачене пп. 5.3.1 ст. 5 та ст. 10 Закону N 889, і повідомляє.

Статтями 5 та 10 Закону N 889 передбачено, що платник податку - резидент має право включити до складу податкового кредиту частину суми процентів за іпотечним житловим кредитом, фактично сплачених протягом звітного податкового року. При цьому Закон N 889 не містить обмежень щодо валюти, в якій здійснюється кредитування.

Законодавством України при проведенні операцій з валютою передбачено певний порядок її використання. Так, згідно із ст. 47 Закону України від 07.12.2000 р. N 2121-III "Про банки і банківську діяльність" банки мають право здійснювати операції з надання кредитів в іноземній валюті, отримання відсотків від позичальників за такими кредитами на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу НБУ на здійснення операцій з валютними цінностями, зокрема залучення і розміщення іноземної валюти на валютному ринку України.

Враховуючи вищевикладене, а також норму пп. 5.4.3 ст. 5 Закону N 889, платник податку з доходів фізичних осіб має право включити до складу свого податкового кредиту за 2007 рік частину суми процентів, сплачених за іпотечним житловим кредитом, виданим та повернутим в іноземній валюті.

від 24.06.2008 р. N 5135/Ф/17-0714

Державна податкова адміністрація України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали