Додаткова копія: Щодо розміру заробітної плати іноземного найманого працівника

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
ДЕПАРТАМЕНТ З ПИТАНЬ ПРАЦІ

ЛИСТ

від 20.05.2019 р. N 2361/4/4.2-38-19

Про розгляд звернення

Департамент з питань праці Держпраці розглянув Ваше електронне звернення від 10.05.2019 та повідомляє.

Відповідно до вимог статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно з статтею 8 Кодексу законів про працю України трудові відносини громадян України, які працюють за її межами, а також трудові відносини іноземних громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях України, регулюються відповідно до Закону України "Про міжнародне приватне право".

Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про зайнятість населення" (Закон N 5067-VI) (далі - Закон) іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, яких визнано в Україні біженцями, яким надано притулок в Україні, яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, яким надано тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на іміграцію в Україну, мають право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону (Закон N 5067-VI) роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Разом з тим, відповідно до частини третьої статті 421 Закону (Закон N 5067-VI) передбачено, що роботодавець може отримати дозвіл за умови виплати заробітної плати у розмірі не менш як:

1) п'ять мінімальних заробітних плат - іноземним найманим працівникам у громадських об'єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах, визначених у статтях 34 (Закон N 2145-VIII), 36 (Закон N 2145-VIII), 37 (Закон N 2145-VIII), 39 (Закон N 2145-VIII), 41 (Закон N 2145-VIII), 43 (Закон N 2145-VIII), 48 Закону України "Про освіту" (Закон N 2145-VIII);

2) десять мінімальних заробітних плат - для всіх інших категорій найманих працівників.

Враховуючи викладене, вимоги щодо розміру заробітної плати відповідно до частини третьої статті 421 Закону (Закон N 5067-VI) розповсюджуються на роботодавців, які отримують дозвіл на застосування праці іноземця вперше, або після розірвання попереднього трудового договору (контракту) та укладення нового трудового договору (контракту) відповідно до отриманого дозволу, а також у разі продовження дії дозволу на застосування праці іноземного працівника.

Норми частини третьої статті 421 Закону (Закон N 5067-VI) чітко визначають обов'язок роботодавця щодо розміру заробітної плати іноземного найманого працівника у разі застосування його праці.

Для продовження дії дозволу подаються також і документи, у яких відбулися зміни (пункт 3 частини третьої статті 422 Закону (Закон N 5067-VI)), а отже, подання копії трудового договору (контракту) з відповідною оплатою праці іноземного працівника є обов'язковим.

Водночас, згідно з частиною третьою статті 95 Кодексу законів про працю України розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зауважимо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

Згідно з вимогами підпункту 1 пункту 3 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 N 423 (Постанова N 423) (далі - Положення N 423), основними завданнями Мінсоцполітики є забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері праці та соціальної політики, зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин.

Згідно з вимогами підпункту 103 пункту 4 Положення N 423 (Постанова N 423) Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань інформує в межах повноважень, передбачених законом, та надає роз'яснення щодо реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики.

Таким чином, у разі необхідності отримання додаткової інформації рекомендуємо звертатися за роз'ясненнями та рекомендаціями до Міністерства соціальної політики України.

 

Директор

І. Дегнера
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали