ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 11.05.2012 р. N 17-08/1187-6705

(Витяг)

<...>

Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Статтею 264 Цивільного кодексу України визначено, що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку, після переривання перебіг позовної давності починається заново.

Відповідно до Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.10.2003 N 242 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2004 за N 106/8705, безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої є впевненість про неповернення її боржником або за якою строк позовної давності минув.

Визначення сум дебіторської заборгованості, що підлягають списанню та їх списання здійснюються згідно з Інструкцією з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ, затвердженою наказом Головного управління Державного казначейства України від 30.10.98 N 90 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.11.98 за N 728/3168 (далі - Інструкція).

Згідно з вимогами пункту 11.3 Інструкції інвентаризаційна комісія шляхом документальної перевірки повинна, зокрема, установити:

- правильність і обґрунтування сум дебіторської, кредиторської і депонентської заборгованості, щодо якої термін позовної давності минув;

- чи вжито заходів для стягнення дебіторської заборгованості у встановленому порядку.

Пунктом 11.4 Інструкції, зокрема, визначено, що для відображення результатів інвентаризації розрахунків за дебіторської та кредиторською заборгованістю, що знаходиться на обліку установи на момент звітного періоду (інвентаризації), призначений Акт інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами (додаток 9).

До акта слід додати довідку (додаток 10), в якій наводяться найменування та адреси дебіторів і кредиторів, сума заборгованості, за що обліковується заборгованість, з якого часу і на підставі яких документів.

Відповідно до пункту 11.5 Інструкції дебіторська заборгованість, щодо якої термін позовної давності минув, списується за рішенням керівника установи на зміни результату виконання кошторису доходів та видатків за минулий рік.

Списання боргу внаслідок неплатоспроможності боржника не є підставою для скасування заборгованості. Заборгованість слід відображати поза балансом не менше п'яти років з часу списання для спостереження за можливістю її справляння у випадку зміни майнового стану боржника.

Ретельно слід перевірити і відобразити в довідці суми дебіторської заборгованості, списані з балансу внаслідок неплатоспроможності відповідача і неможливості звернення стягнення на його майно, як то: обґрунтованість списання цієї заборгованості; правильність обліку списаної заборгованості за балансом; здійснення накладу за можливістю її утримання у випадках зміни майнового становища боржників.

Відображення в бухгалтерському обліку списання сум дебіторської заборгованості здійснюється відповідно до Інструкції про кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення основних господарських операцій бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 10.07.2000 N 61 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2000 за N 497/4718 (у редакції наказу Державного казначейства України від 01.02.2005 N 28).

Крім того, слід зазначити, що питання претензійно-позовної роботи врегульовано Господарським процесуальним кодексом України.

 

Перший заступник Голови

О. Даневич

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали