ДОНЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ ВІДДІЛЕННЯФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 16.03.2012 р. N 01-14-691

Зараз у нашій країні проводиться реформування системи охорони здоров'я, у зв'язку з чим у деяких областях Україні реалізовані пілотні проекти зі створення центрів первинної медико-санітарної допомоги. У Донецькій області на базі діючих медичних установ створено такі центри.

Перед новими організаціями постало безліч проблем, серед яких не останнє місце займає питання застосування законодавства у сфері соціального страхування при оплаті листків непрацездатності працівникам центрів. Адже не секрет, що лікарі та медсестри мають більший ризик захворіти, ніж інші люди, особливо в період епідемій грипу.

Хвора людина може розраховувати на отримання допомоги по листку непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності лише у разі настання страхового випадку в період роботи, включаючи день звільнення. Допомога має бути виплачена за основним місцем роботи працівника, а також за сумісництвом, якщо людина працює на двох (або декількох) підприємствах.

При цьому потрібно пам'ятати, що роботодавець зобов'язаний нарахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності за весь період хвороби до одужання людини або до встановлення інвалідності у зв'язку із захворюванням, незалежно від того, звільнений працівник у період хвороби чи ні. Це передбачено статтею 35 Закону України від 18.01.2001 р. N 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Закон N 2240).

Згідно з трудовим законодавством не допускається звільнення працівника в період його хвороби з ініціативи роботодавця, крім пункту 5 статті 40 Кодексу законів про працю (далі - КЗпП). Разом з тим, якщо працівник у період хвороби хоче звільнитися за власним бажанням, роботодавець не може йому відмовити, оскільки трудове законодавство не встановлює жодних обмежень у цьому випадку.

Складніша ситуація, коли звільнення працівників відбувається у зв'язку з реорганізацією підприємства. Створення центрів первинної медико-санітарної допомоги в Донецькій області було проведено шляхом реорганізації діючих медичних установ з виділенням частини установ або їх структурних одиниць. При цьому установи чи організації, з яких відбулося виділення структурних одиниць, не припинили своєї діяльності.

Одночасно з реорганізацією робиться перерозподіл кадрів. Якщо новоствореному центру передасться, наприклад, фельдшерсько-акушерський пункт, який раніше входив до структури сільської ради, то очевидно, що працівники фельдшерсько-акушерського пункту повинні бути переведені в нову установу.

Переведення на нове підприємство може бути здійснено за згодою працівника на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП. При цьому в трудову книжку вноситься запис: "Звільнений за переведенням на таке-то підприємство, підстава - п. 5 ст. 36 КЗпП України".

Звільнення працівника у зв'язку з переведенням в іншу установу на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП не позбавляє його права на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності в повному обсязі по страховому випадку, який настав до реорганізації.

Наприклад, якщо працівник захворів 14 грудня 2011 року, а з 1 січня 2012 року підприємство було реорганізоване з виділенням його частини і подальшою передачею в нову організацію, то всі листки непрацездатності, видані працівникові за страховим випадком, що настав 14 грудня 2011 року (до реорганізації), повинні бути оплачені на підприємстві, де працівник працював у грудні 2011 року, навіть якщо працівник буде продовжувати хворіти після 1 січня 2012 року.

У деяких випадках реорганізації підприємств трудовим законодавством допускається застосування частини 3 статті 36 КЗпП. При цьому в трудові книжки працівників лише вноситься наступний запис: наприклад, "Підприємство "Альфа" з 01.01.2012 реорганізовано в підприємство "Бета" за аналогією з перейменуванням підприємства.

У цьому випадку листки непрацездатності, видані працівникові за страховим випадком, що настав до реорганізації підприємства, також повинні бути оплачені на підприємстві, на якому працювала людина до реорганізації. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Якщо ж людина захворіла після реорганізації підприємства, то оплата листка непрацездатності буде проведена на новому місці роботи.

При цьому, якщо працівник перейшов на нове місце роботи шляхом звільнення у зв'язку з переведенням на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП, то розрахунковим періодом для обчислення допомоги по страховому випадку, який настав після реорганізації, буде вважатися тільки період роботи з моменту реорганізації

Наприклад, 1 січня 2012 року підприємство "Альфа" було реорганізовано в підприємство "Бета" з переведенням усіх працівників на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП. У трудових книжках працівників записано, що вони були звільнені з підприємства "Альфа" і 1 січня 2012 року прийняті на роботу на підприємство "Бета". 12 січня 2012 року працівник підприємства "Бета" захворів. Розрахунковим періодом у цьому випадку буде вважатися період з 1 січня по 11 січня 2012 року, оскільки період, коли застрахована особа працювала на попередньому місці роботи (підприємстві "Альфа") - до переведення на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП, - не враховується (лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 21.04.2010 р. N 04-29-794).

Якщо ж при реорганізації підприємства була застосована частина 3 статті 36 КЗпП, то відповідно до роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України від 30.04.2010 р. N 129/18/99-10 в розрахунковий період при обчисленні допомоги повинен включатися період роботи працівника до реорганізації підприємства, а саме: останні 6 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку.

Отже, дотримання законодавства при проведенні реорганізації підприємств забезпечує соціальний захист людини в частині отримання допомоги в період тимчасової непрацездатності.

 

Завідувач відділу соціальних
виплат виконавчої дирекції
Донецького обласного відділення
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності

В. Воляник

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали