Щодо тарифів на електричну енергію для населення

 

 Порядком застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженим постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309 (зі змінами), передбачено, що споживачі, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником за електроенергію, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках, для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач, освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів, а також установи виконання покарань і лікувально-трудові профілакторії, слідчі ізолятори, відносяться до категорії "населений пункт". Споживачі, які мають індивідуальні розрахункові лічильники та прямі договори з енергопостачальною організацією, відносяться до категорії "населення".

З 1 лютого 2011 року Комісією відповідно до постанови від 13.01.2011 N 8 "Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження Змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 17.01.2011 за N 62/18800, запроваджено блочні тарифи з урахуванням необхідності соціального захисту незахищених категорій населення. Тобто, за обсяг споживання електроенергії до 150 кВт•год. на місяць включно (250 кВт•год. для будинків, обладнаних електроплитами) населення розраховується за тарифом I блоку, а за обсяг спожитий понад 150 кВт•год. (250 кВт•год. для будинків, обладнаних електроплитами) на місяць розраховується за тарифом для II блоку, який на 30 % вище ніж тариф I блоку. Для категорії "населений пункт" встановлено тариф, як для II блоку категорії "населення". При цьому розрахунки за електричну енергію, що витрачається "населеними пунктами" (як ЖЕК, так і ОСББ, ЖБК, ЖБТ) на технічні цілі (роботу ліфтів, насосів) та освітлення дворів, східців і номерних знаків, провадяться за тарифом, що дорівнює рівню тарифу для II блоку категорії "населення".

Статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" передбачено, що за наявності технічної можливості проведення поквартирного обліку електропостачання, члени ОСББ, можуть перераховувати кошти безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, за відповідними тарифами для кожного виду послуг у порядку, встановленому законом.

Отже, враховуючи вищенаведене для розрахунку за спожиту електричну енергію з енергопостачальною організацією як фізичні особи ("населення"), члени ОСББ мають укласти прямі договори на постачання цієї послуги. В цьому випадку кожен споживач ОСББ, при споживанні до 150 кВт•год. електроенергії на місяць включно має розраховуватися за тарифом I блоку, а за обсяг електроенергії, спожитий понад 150 кВт•год. - за тарифом II блоку.

В той же час цим Законом передбачена можливість укладання договору про користування електричною енергією ОСББ, з енергопостачальною організацією та проведення розрахунків за спожиту електричну енергію (в тому числі і на технічні цілі) за загальним розрахунковим лічильником (тобто як "населений пункт"). В цьому варіанті мешканці ОСББ, мають розраховуватися за весь обсяг спожитої електроенергії за тарифом, як для населеного пункту (рівень тарифу для населеного пункту встановлено на рівні тарифу для II блоку категорії "населення").

Таким чином, на сьогоднішній день згідно з чинним законодавством є дві схеми розрахунків за спожиту електричну енергію для населення, яке проживає у будинках ОСББ: перша схема - за умови наявності прямого договору з енергопостачальною організацією за показами індивідуального лічильника за тарифами, що встановлені для категорії "населення", друга схема - за показами загального розрахункового лічильника за тарифами, що встановлені для категорії "населений пункт".

НКРЕ всіляко підтримує право членів ОСББ розраховуватися за електричну енергію за блочними тарифами на електричну енергію, як для "населення" (перша схема). При цьому загальний будинковий лічильник в таких випадках має використовуватися тільки для складання балансу електричної енергії, що споживається у будинку.

Додатково зазначимо, що відповідно до Закону України "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357, енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, об'єкти якого розташовані на цій території, в укладенні договору про користування електричною енергією.

Таким чином, з метою вирішення зазначеного питання та недопущення в подальшому порушення прав споживачів в частині застосування тарифів на електричну енергію, Комісія зобов'язуватиме енергопостачальні компанії дотримуватися вимог чинного законодавства та не перешкоджати мешканцям ОСББ в укладанні прямих договорів на користування електричної енергії.

Варто зазначити, що на відкритому засіданні 28 листопада 2011 року НКРЕ прийняла розпорядження від 28.11.2011 за N 215-р "Про врегулювання взаємовідносин енергопостачальних компаній та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (житлово-будівельних кооперативів)" (Розпорядження N 215-р), яким зобов'язала ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом врегулювати взаємовідносини з власниками квартир (мешканцями) багатоквартирних житлових будинків відповідно до чинного законодавства.

Лист від 09.12.2011 р. N 9249/09/17-11

Національна комісія регулювання електроенергетики України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали