ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 04.05.2012 р. N 7754/6/23-50.0114

Державна податкова служба України розглянула запит <...> щодо відкриття рахунків в установах банків філіями та іншими структурними підрозділами, яким делеговано право виписки податкової накладної (Наказ N 1379) для самостійного здійснення розрахунків з постачальниками/споживачами за поставлені/придбані товари/послуги, і у межах компетенції повідомляє таке.

Статтею 180 р. V Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі - Кодекс) визначено перелік осіб, які з метою оподаткування є платниками податку на додану вартість.

Відповідно до пп. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 р. I Кодексу такою особою на виконання р. V Кодексу є, зокрема, будь-яка із зазначених нижче осіб:

- суб'єкт господарювання - юридична особа, у тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення таких інвестицій;

- інша юридична особа, що не є суб'єктом господарювання.

Згідно з ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі - Господарський кодекс) суб'єктами господарювання, зокрема, є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі - Цивільний кодекс), державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Суб'єкти господарювання, зазначені в пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи (ч. 5 ст. 55 Господарського кодексу).

Відповідно до п. 3 ст. 95 Цивільного кодексу філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Враховуючи те, що філії та представництва юридичних осіб - резидентів не юридичні особи, а також не суб'єкти господарювання, то у податкових органів відсутні підстави для реєстрації філій та представництв юридичних осіб - резидентів самостійними платниками ПДВ.

При цьому згідно з п. 1 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 N 1379 (Порядок N 1379), якщо не зареєстровані платниками податку на додану вартість філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють постачання товарів/послуг та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник податку, до складу якого входять такі структурні підрозділи, може делегувати філії або структурному підрозділу право виписки податкових накладних (Наказ N 1379).

Щодо питань стосовно відкриття філіями та іншими структурними підрозділами платника податків банківських рахунків для здійснення розрахунків з постачальниками/споживачами, слід керуватися нормами Господарського кодексу.

Згідно із п. 2 ст. 64 Господарського кодексу функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до законодавства (п. 4 ст. 64 Господарського кодексу).

 

Заступник Голови

А. Ігнатов

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали