Щодо визначення тарифів на житлово-комунальні послуги з урахуванням податку на додану вартість та необхідності реєстрації платником податку на додану вартість при здійсненні статутної діяльності житлово-будівельними кооперативами та об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків

 

 За <...> зверненням <...> Державною податковою адміністрацією України розглянуто питання визначення тарифів на житлово-комунальні послуги з урахуванням податку на додану вартість та необхідності реєстрації платником податку на додану вартість при здійсненні статутної діяльності житлово-будівельними кооперативами (далі - ЖБК) та об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ).

Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) база оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), що включаються до ціни товарів (послуг) згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Пунктом 7.1 статті 7 Закону встановлено, що поставка товарів (послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість. При цьому відповідно до підпункту 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 Закону податок становить 20 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів (послуг). Тобто податок на додану вартість як економічна категорія є складовою вартості товарів (робіт, послуг), що утворюється з ціни (тарифу) таких товарів (робіт, послуг) та суми податку на додану вартість відповідно.

Отже, надання житлово-комунальних послуг повинне здійснюватися з додатковим нарахуванням податку на додану вартість на визначені тарифи.

Щодо необхідності реєстрації платником податку на додану вартість при здійсненні статутної діяльності ЖБК та ОСББ, які є неприбутковими організаціями, слід зазначити таке.

Реєстрація осіб як платників податку на додану вартість здійснюється з урахуванням таких вимог.

Відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Згідно з пунктом 1.2 статті 1 Закону особою (незалежно від того, чи є така особа резидентом, чи ні) є:

• суб'єкт підприємницької діяльності, у тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій;

• інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності;

• фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно із законодавством, або імпортує товари на митну територію України;

• представництво нерезидента, що немає статусу юридичної особи.

Ознака неприбутковості не впливає на статус платника податку на додану вартість або на особливості оподаткування податком на додану вартість.

Враховуючи викладене, ЖБК та ОСББ повинні зареєструватися як платники податку на додану вартість, як тільки загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або у рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), та в інших випадках, передбачених пунктом 2.3 статті 2 Закону.

Лист від 11.06.2009 р. N 343/4/16-1510

Державна податкова адміністрація України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали