ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

16.06.2015 р.

N К/800/19140/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: Цуркана М. І. (головуючий); Єрьоміна А. В.; Кравцова О. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І., про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, що переглядається за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2015 року, установила:

У січні 2015 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Український фінансовий світ" Г. С. І. (далі - Уповноважена особа) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Зазначала, що нею з ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" (далі - ПАТ "КБ "УФС") укладено договір банківського вкладу (депозиту) та внесено до банку грошові кошти в сумі 190000 грн. У зв'язку із віднесенням даного банку до категорії неплатоспроможних та, в подальшому, відкликання банківської ліцензії, вона звернулась до Уповноваженої особи із заявою про включення її до переліку та загального реєстру вкладників банку.

Вказуючи на те, що в задоволенні заяви відмовлено з посиланням на нікчемність договору банківського вкладу, просила: визнати протиправною бездіяльності щодо не включення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; зобов'язати Уповноважену особу подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_4 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за рахунок Фонду; зобов'язати включити її до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "КБ "УФС" за рахунок Фонду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2015 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Уповноваженої особи, оформлену листом від 23 грудня 2014 року N 0001/3307, щодо включення ОСОБА_4 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за договором банківського вкладу від 7 липня 2014 року N 45056; зобов'язано Уповноважену особу включити ОСОБА_4 до переліку вкладників ПАТ "КБ "УФС", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; зобов'язано Уповноважену особу подати до Фонду інформацію щодо ОСОБА_4 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "КБ "УФС" за рахунок Фонду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі Уповноважена особа, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, а у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши рішення судів та матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що 7 липня 2014 року між позивачем та ПАТ "КБ "УФС" укладено договір банківського вкладу (депозиту) N 45056.

На вкладний рахунок позивача зараховано кошти у розмірі 190000 грн. згідно з квитанцією від 7 липня 2014 року N TR.59355.20967.208.

Постановою Правління Національного Банку України від 14 серпня 2014 року N 491 ПАТ "КБ "УФС" віднесено до категорії неплатоспроможних.

Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 14 серпня 2014 року прийнято рішення N 69 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "УФС", відповідно до якого з 15 серпня 2014 року у банку запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено Уповноважену особу.

10 листопада 2014 року постановою Правління Національного банку України від N 717 прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію згаданого банку.

Згідно з рішенням, викладеним в протоколі засідання комісії від 10 листопада 2014 року, визнано нікчемними правочини, відповідно до Додатку N 1, у якому значиться прізвище позивачки щодо її банківського вкладу.

Уповноважена особа Фонду листом від 23 грудня 2014 року N 001/3307 повідомила позивача про те, що договір банківського вкладу від 7 липня 2014 року N 45056 та операції з внесення та перерахування грошових коштів по рахунку, відкритому на виконання вказаного договору, є нікчемними відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) та статті 228 Цивільного кодексу України.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що кошти в розмірі 190000 грн. були отримані банком, а відповідач не надав жодного обґрунтованого доказу нікчемності укладеного договору.

Суд касаційної інстанції погоджується з остаточним висновком судів.

Так, згідно із частинами першою (Закон N 4452-VI) та другою статті 4 Закону України від 23 лютого 2012 року N 4452-VI "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" (Закон N 4452-VI) (в редакції, чинній на момент виникнення відносин; далі - Закон N 4452-VI) основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.

Відповідно до частин першої (Закон N 4452-VI) і другої статті 26 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований статтею 27 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI), відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону (Закон N 4452-VI) та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону (Закон N 4452-VI).

З метою забезпечення прав Фонду, Уповноважена особа, як то зазначено в частині другій статті 38 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI), забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.

За змістом частини третьої статті 38 Закону N 4452-VI (Закон N 4452-VI) правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Загальне поняття нікчемності правочинів наведено в статті 228 Цивільного кодексу України, за змістом частини першої якої, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Викладене означає, що Уповноважена особа наділена правом перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних.

В той же час, як це випливає зі змісту наведених норм, таке право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон (Закон N 4452-VI) пов'язує нікчемність правочину. Одного лише твердження про нікчемність правочину очевидно недостатньо для визнання його таким, оскільки воно, у випадку який розглядається, нівелюється протилежним твердженням особи про дійсність вкладу.

Таким чином, за обставин відсутності у розпорядчому рішенні посилань на передбачені законом підстави визнання правочину нікчемним, таке рішення суб'єкта владних повноважень є необґрунтованим.

Посилання у касаційній скарзі на те, що позивач не оспорила рішення про нікчемність вкладу, колегія суддів до уваги не приймає з таких мотивів.

По-перше, як встановлено судами та підтверджується квитанцією N TR.59355.20967.208, позивач внесла на рахунок банку 7 липня 2014 року 190000 грн. з призначенням платежу: надходження коштів за депозитною угодою від 7 липня 2014 року N 45056, банк отримувача ПАТ "КБ "УФС". На квитанції міститься підпис уповноваженої особи банку, відтиски штампу з прізвищем цієї особи (ОСОБА_6) та штампу банківської установи, зокрема відділення Київської обласної дирекції банку із зазначенням МФО та коду ЄДРПОУ.

Відповідно до пункту 2.9 Інструкції про проведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 1 червня 2011 року N 174 (Постанова N 174), банк (філія, відділення) зобов'язаний видати клієнту після завершення приймання готівки квитанцію (другий примірник прибуткового касового ордера) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Квитанція або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі, має містити найменування банку (філії, відділення), який здійснив касову операцію, дату здійснення касової операції (у разі здійснення касової операції в післяопераційний час - час виконання операції або напис чи штамп "вечірня" чи "післяопераційний час"), а також підпис працівника банку (філії, відділення), який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівник а банку (філії, відділення), засвідчений електронним підписом САБ.

На підтвердження факту внесення грошових коштів на рахунок до банку позивач надала належним чином оформлений документ банківської установи, який свідчить про те, що грошові кошти відповідно до укладеного договору внесені. Факт отримання банком коштів не заперечується і відповідачем.

Тобто, наводячи підстави реальності правочину, ОСОБА_4 тим самим заперечує проти його нікчемності.

По-друге, дійшовши висновку про нікчемність вкладу у позасудовому порядку, відповідач пропонує спростувати свій висновок в іншому (судовому) порядку і така пропозиція вбачається колегією надмірною та такою, що покладає на позивача необґрунтовані обтяження за умови підтвердження доброчесної поведінки на час вчинення правочину.

Крім того, колегія суддів не бере до уваги і посилання у касаційній скарзі на проведення операції у поза операційний час (на годину пізніше, ніж завершується операційний час), оскільки реальність внеску не спростовується лише часом вчинення операції, якщо не встановлено протиправних дій працівників банку чи інших суттєвих порушень чинного законодавства.

Оскільки за обставин, що склалися, реальним способом захисту права ОСОБА_4 вбачається необхідність забезпечення їй обсягу правомочностей вкладника, то формальний вихід судами за межі позовних вимог є обґрунтованим і сам по собі не може бути підставою для скасування судових рішень.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, належним чином дослідив матеріали справи та виніс обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Г. С. І. залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

М. І. Цуркан

 

А. В. Єрьомін

 

О. В. Кравцов 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково.
RSS канали