ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

24.06.2010 р.

N К-55742/09


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: суддів: Гончар Л. Я., Черпіцької Л. Т., Харченка В. В., Бим М. Є., Островича С. Е., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії, встановила:

Управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області звернулось з позовом до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії по включенню до актів щомісячної звірки витрат по виплаченим пенсіям.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2008 року позов задоволено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області подало касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення судів ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено що, відповідачем було відмовлено позивачу в прийнятті до відшкодування суми невідшкодованих витрат на виплату та доставку пенсії по інвалідності в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 50815,89 грн. шляхом включення до акта щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих.

Рішення судів, про задоволення позовних вимог мотивовані тим, що відповідно до ч. 2 п. 5 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", у разі, якщо після визначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутись до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Відповідно до п. 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних із виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, оскільки, механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядок відшкодування витрат, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 N 4-04/4. Даний порядок встановлює механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування Пенсійному Фонду України відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії.

У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків, у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції мають вирішуватись вимоги про стягнення, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки. Вимога позивача в даній справі про спонукання до вчинення дій, а саме: про зобов'язання відповідача прийняти до заліку виплачені суми пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та включення до щомісячних актів звірок суму пенсії по інвалідності, не підлягає до задоволення, оскільки не врегульовує спірних відносин, які виникли в даному випадку. Встановлений порядок підписання актів звірки розрахунків розрахований на відсутність спору. Таким чином, позивачем обрано спосіб захисту, який, в даному випадку, не регулює спірних правовідносин.

Зважаючи на викладене, та керуючись ст. ст. 220, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області задовольнити.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2009 року скасувати.

Відмовити у задоволення позову Управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Хмільницькому районі Вінницької області про зобов'язання вчинити певні дії по включенню до актів щомісячної звірки витрат по виплаченим пенсіям.

Постанову набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали