НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 16.03.2012 р. N 11-219/1245

Національний банк України розглянув надані в листі від 24.02.2012 N 10-07/0089 заперечення до Змін до Інструкції з організації перевезення валютних цінностей та інкасації коштів у банківських установах в Україні, затверджених постановою Правління Національного банку України від 30.01.2012 N 26 (Постанова N 26) (далі - зміни до Інструкції N 45) і повідомляє таке.

1. Щодо Сертифікату відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО, що підтверджує клас захисту панцерованого автотранспорту вимогам ДСТУ 3975-2000.

Згідно з Переліком продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 року N 28 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 травня 2005 р. за N 466/10746, захист панцеровий спеціалізованих автомобілів підлягає обов'язковій сертифікації.

Крім того, нормами Інструкції з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей в банківських установах в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14.02.2007 N 45 (далі - Інструкція N 45), зареєстрованою в Міністерстві юстиції Україні 03.03.2007 за N 181/13448, передбачена наявність сертифікату відповідності на автомобіль з панцерованим захистом.

Відповідно до вимог статті 15 "Обов'язкова сертифікація" Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" від 10.05.93 N 46-93 сертифікація на відповідність обов'язковим вимогам нормативних документів проводиться виключно в державній системі сертифікації.

Таким чином Сертифікат відповідності, що підтверджує клас захисту панцерованого автотранспорту вимогам ДСТУ 3975-2000, повинен бути державної системи сертифікації (УкрСЕПРО).

2. Щодо Сертифікату на систему управління якістю, який засвідчує систему управління якістю, на виробництво панцерованого захисту спеціалізованих автомобілів, захисту технічної укріпленості для банків та офісів (сховища, двері сховища, сейфи) відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001:2009 "Система управління якістю. Вимоги".

Система менеджменту якості ДСТУ ISO 9001 імплементована відповідно до вимог міжнародних стандартів і встановлює стандарт не лише систем менеджменту якості, але і систем управління в цілому.

ДСТУ ISO 9001 зосереджена на операційних процесах і гарантує, що вищим керівництвом прийнятий оптимальний підхід до систем управління якістю на всіх етапах виробництва продукції починаючи з сировини і до кінцевого продукту, що є обов'язковою умовою забезпечення належного рівня якості кінцевого продукту. ДСТУ ISO 9001 встановлює основи стабільності виробництва, а відтак і виконання виробником своїх гарантійних зобов'язань перед споживачем.

Слід зазначити, вимогами змін до Інструкції N 45 (Постанова N 26) не встановлюється обов'язкова наявність сертифікату на систему управління якістю для підтвердження сертифіката відповідності.

3. Стосовно наявності свідоцтва про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відповідно до вимог пункту 3 Порядку переобладнання транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України вид 21.07.2010 N 607 (далі - Порядок N 607), переобладнання транспортного засобу проводиться суб'єктом господарювання, який має нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання, узгоджену з МВС України та Мінтрансзв'язку, і свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

Водночас, відповідно до вимог пунктів 7, 8 Порядку N 607 та враховуючи, що в процесі панцерування базова модель автомобіля переобладнується, зазначаємо, що на переобладнаний автомобіль має бути документ, виданим уповноваженою організацією відповідно до законодавства, що підтверджує переобладнання транспортного засобу. Ця норма встановлена в змінах до Інструкції N 45 (Постанова N 26).

4. Щодо Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, виданого Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України.

Під час переобладнання автомобілів та здійснення їх панцерування застосовується високотехнологічне обладнання підвищеної небезпеки, здійснюються зварювальні та газополум'яні роботи, що відносяться до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, для проведення яких згідно з вимогами та порядком, встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 N 1107 (Постанова N 1107), необхідно отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України).

Ураховуючи, що панцерований автомобіль є кінцевим продуктом, що використовують банки, Національний банк України зацікавлений в попередженні та недопущенні виробничого травматизму в банківській діяльності.

Крім того, наявність зазначеного дозволу виключає ризики зупинення виробництва панцерованих автомобілів та зриву поставок цих автомобілів, що виникають у разі його відсутності.

5. Щодо чисельного складу бригади інкасації.

Слід зазначити, що норми стосовно встановлення мінімальної чисельності бригади інкасації за наявності в інкасаторів дозволу на використання вогнепальної зброї або мінімальної кількості охоронників, озброєних вогнепальною зброєю, встановлено з дати введення в дію Інструкції N 45 (Наказ N 454).

При цьому Національний банк України встановлює мінімальні вимоги для забезпечення схоронності цінностей. Виходячи з конкретних обставин та з урахуванням ймовірних ризиків, банк може збільшити кількість озброєних інкасаторів або охоронників.

У змінах до Інструкції N 45 (Постанова N 26) передбачено використання під час здійснення інкасації спецпристроїв або вогнепальної зброї. У разі використання спецпристроїв може також використовуватися і вогнепальна зброя, як елемент посилення захисту цінностей. При цьому, кількість охоронників або інкасаторів зі зброєю банк встановлює самостійно.

Охоронна структура також може самостійно визначати кількість охоронників з вогнепальною зброєю, але в кількості не менше тієї, що встановлена нормами Інструкції N 4 (Наказ N 454)5 (Наказ N 454).

Зауважуємо, що зміни до Інструкції N 45 (Постанова N 26) були також підготовлені на виконання доручення Президента України Януковича В. Ф. від 29.12.2011 N 1-1/3139 стосовно вжиття в установленому порядку невідкладних заходів щодо посилення охорони приміщень банківських установ і безпеки перевезень та інкасації готівки.

Виходячи з вищевикладеного, Національний банк України зазначає про відсутність підстав для відкликання з державної реєстрації Змін до Інструкції з організації перевезення валютних цінностей та інкасації коштів у банківських установах в Україні, затверджених постановою Правління Національного банку України від 30.01.2012 N 26 (Постанова N 26).

З повагою,

 

Директор Генерального департаменту
регулювання грошового обігу

В. М. Нестеренко

 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали