Щодо зняття показань лічильника газу

 

 Національна комісія регулювання електроенергетики (далі - НКРЕ) розглянула ваш лист від 28.08.2009 р. N 30-20-15/389 стосовно зняття показань лічильника газу та, в межах компетенції, повідомляє наступне.

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами - споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.99 N 2246 (далі - Правила).

Відповідно до положень пункту 4 Правил, послуги з газопостачання надаються споживачеві на підставі договору, що укладається ним відповідно до типового договору, затвердженого у встановленому порядку.

Згідно з положеннями пункту 10 Правил газопостачання, розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється починаючи з 1 січня 2007 року за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного газу.

Застосування роздрібних цін, диференційованих залежно від річних обсягів споживання, у поточному році для споживачів здійснюється залежно від річного обсягу фактичного використання природного газу (зафіксованого на кожному особовому рахунку споживача) у попередньому році.

Пунктом 17 Правил передбачено, що розрахунковим періодом для визначення розміру оплати послуг з газопостачання є календарний місяць. Плата за надані протягом розрахункового періоду послуги з газопостачання вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інший строк.

Зняття показань лічильників газу проводиться споживачем щомісяця. Газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.

Слід зазначити, відповідно до положень пункту 28 Правил, споживач має право на проведення у строки, передбачені пунктом 10 цих Правил (на 1 січня та 1 липня), звіряння фактично використаних у попередньому році та першому півріччі поточного року обсягів природного газу з підписанням відповідного акта.

Якщо у газопостачального підприємства викликають сумніви стосовно наданих споживачем фактичних показань лічильника газу, то відповідно до вимог пункту 30 Правил, газопостачальне підприємство має право проводити щороку станом на 1 січня та 1 липня разом із споживачем звіряння фактично використаних у попередньому році та першому півріччі поточного року обсягів природного газу з підписанням відповідного акта. А споживач зобов'язаний проводити на вимогу газопостачального підприємства у строки, передбачені пунктом 10 цих Правил, звіряння фактично використаних у попередньому році та першому півріччі поточного року обсягів природного газу з підписанням відповідного акта (положення пункту 29 Правил).

Разом з цим, відповідно до положень пункту 32 Правил, газопостачальне підприємство зобов'язане проводити не менше ніж один раз на шість місяців контрольне зняття показань лічильників газу у споживачів відповідно до затверджених графіків.

Таким чином, у разі надання споживачем недостовірної інформації щодо показань лічильника газу, газопостачальне підприємство повинно провести контрольне зняття показань лічильників газу у споживача.

Крім того, зазначаємо, що відповідно до положень пункту 7 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620, зняття показань квартирних лічильників газу провадиться представником газопостачальної організації щомісяця станом на останній день звітного місяця (як правило, у день зняття показань будинкових лічильників газу). Показання квартирних лічильників газу фіксуються в окремому журналі поквартирного обліку споживання газу, який зберігається у власника будинку (квартири). У разі неможливості зняття показань квартирних лічильників газу в останній день місяця розрахунковий обсяг споживання газу визначається відповідно до середнього обсягу споживання газу за три попередні місяці.

Комісія з розумінням ставиться до проблемних питань, які виникають станом на 1 число звітного місяця у газопостачального підприємства під час зняття показань лічильників газу у населення і готує внесення змін до Правил надання населенню послуг з газопостачання.

Інформаційно.

Наказ НАК "Нафтогаз України" від 01.10.2005 N 560 "Про затвердження механізму обрахування обсягів природного газу у підприємствах з газопостачання та газифікації" не є нормативно-правовим актом.

Лист від 15.10.2009 р. N 6833/14/17-09

Національна комісія регулювання електроенергетики україни

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали