МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

РОЗ'ЯСНЕННЯ

від 07.12.2011 р.

Законодавчі зміни у порядку підтвердження факту народження дитини

Народження фізичної особи та її походження згідно з законодавством підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Підставою виникнення правовідносин між батьками та дітьми є походження останніх від батьків, засвідчене в установленому законом порядку.

Тому важливою умовою для проведення такої реєстрації є пред'явлення документа, що підтверджує факт народження дитини певною жінкою. За вимогами законодавства саме на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження дитини визначається її походження від матері.

Водночас згідно зі статичними даними щорічно відділами державної реєстрації актів цивільного стану реєструється в середньому понад 500 тисяч народжень дітей, з яких біля 900 народжуються поза закладом охорони здоров'я. У зв'язку з цим виникла необхідність встановити законодавчий порядок підтвердження факту народження дитини, народженої жінкою без надання медичної допомоги.

Прийнятим Верховною Радою України Законом України "Про внесення змін до статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (Закон N 3736-VI), який набрав чинності 4 жовтня 2011 року, встановлено позасудовий механізм підтвердження таких фактів.

Відповідно до вказаного Закону (Закон N 3736-VI) у разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ про факт народження дитини заклад охорони здоров'я видає за умови проведення обстеження матері та дитини. Якщо такий огляд не здійснювався, факт народження дитини підтверджує медична консультаційна комісія. Виключно у разі неможливості медичною консультаційною комісією відповідного закладу охорони здоров'я встановити факт народження дитини певною жінкою, дане питання буде предметом розгляду суду у порядку окремого провадження, який регламентовано розділом IV Цивільного процесуального кодексу України.

Наведений Закон (Закон N 3736-VI) сприяє належній реалізації прав дитини та запобіганню випадків шахрайства, викрадення та торгівлі дітьми. Крім того, норми Закону забезпечують своєчасність державної реєстрації народження та отримання сім'ями з дітьми допомоги у зв'язку з народженням дитини.

 

Головний спеціаліст відділу
нормативно-правового та методичного
забезпечення діяльності органів державної
реєстрації актів цивільного стану
Департаменту у справах
цивільного стану громадян

Л. Ю. Литвиненко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали